وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ١٢ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیمه می شوند

با امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی ١٢ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه به تعداد بیمه شدگان افزوده می شود.

به گزارش روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی با محوریت بیمه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه کشور با حضور سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدتقی نوربخش، مدیر عامل سازمان تأمین و سید حسین سید زاده، مدیر عامل صندوق اعتباری هنر امروز (دوشنبه 18 اردیبهشت) در تالار وحدت منعقد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم امضای این تفاهمنامه، توجه به اهالی فرهنگ و هنر را از اولویت های دولت یازدهم برشمرد و امضای این تفاهمنامه همکاری با هدف بیمه شدن این قشر از جامعه را گواه این مدعا دانست.
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه با بیان اینکه سیاست ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر چند اصل است که از روز نخست دولت تا به امروز به آن وفادار بوده و هستیم، اظهار داشت: گفتمان فرهنگی مهم‌ترین اصل است که مبتنی بر انسجام، تنوع، عقلانیت و دیانت فرهنگی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای این وزارتخانه سه وظیفه اصلی سیاستگذاری، حمایت و نظارت را قائل هستیم و براین باوریم که همه مسئولیت‌های اجرایی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باید به این صنوف تخصصی واگذار شود و این حرکت مستمر و دائمی خواهد بود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تلاش ما این است که تمامی امور اجرایی در همه حوزه‌های فرهنگی و هنری به تشکلهای صنفی واگذار شود چراکه این شرایط بالندگی، خلاقیت و پویایی را به دنبال خواهد داشت. 
صالحی امیری در ادامه با تاکید براینکه اصحاب هنر صاحب‌صلاحیت‌ترین قشر برای پیگیری امور خود هستند، اظهار داشت: قدم‌هایی را برداشته‌ایم تا بخش زیادی از فرآیند نظارت، صدور مجوز و تعاملات به سازمان‌ها و اصناف فرهنگی و هنری واگذار شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نخستین گام برای این موضوع ما اواخر سال گذشته صندوق هنر را به اهلش واگذار و روسای خانه‌های موسیقی، سینما و تئاتر عضو هیات مدیره این صندوق شدند. 
ایشان افزود:  به زودی اصحاب نشرو رسانه نیز به آن اضافه خواهند شد و ماهیت صندوق ورسالت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه است ادامه پیدا خواهد کرد اما مدیریت با خود اهالی فرهنگ و هنر خواهد بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از افزایش بودجه صندوق هنر برای سال 96 خبر داد و گفت: بنای ما تقویت بیشتر صندوق اعتباری هنر است. معتقد هستیم که تقویت این صندوق منجر به امنیت شغلی و معیشتی و سلامت اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه خواهد شد.
صالحی امیری ادامه داد: امروز خدا را شاکریم که اصحاب فرهنگ و هنر با دولت ارتباط برقرار کرده و تعامل خوب و 
سازنده ای ایجاد شده است. امروز دولت گوش شنوا برای نقد و ظرفیت لازم برای گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر را دارد.
صالحی‌امیری همچنین با بیان اینکه توجه به پیشکسوتان فرهنگ و هنر جزو اهداف اساسی قرار دارد، گفت: با حمایت سازمان برنامه و بودجه خانه هنرمندان خریداری و موسسه پیشکسوتان تقویت شد تا گامی در راستای توجه به بزرگان حوزه فرهنگ و هنر باشد چراکه اگر امروز جوان‌ها می‌درخشند به خاطر وجود این ریشه‌هاست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین یادآور شد: سیاست ما واگذاری همه امور فرهنگی و هنری به اهل آن تا پایان برنامه ششم توسعه است. یکی از اقدامات ضروری این حوزه بحث بیمه، سلامت و امنیت شغلی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه با امضای تفاهم نامه سازمان تامین اجتماعی از امروز 12 هزار نفر به جمع بیمه شدگان اضافه می شوند، گفت: بیش از 15هزار از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیمه تکمیلی هستند و حدود 12 هزار نفر از اصحاب رسانه بصورت غیر مستقیم با یارانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه هستند و ما در صدد هستیم همه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را در سراسر کشور را مشمول بیمه قرار دهیم تا احساس امنیت شغلی را در اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه ایجاد کنیم.
صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه ما نیازمند تولید و مصرف فرهنگی هستیم گفت: راه نجات کشور از ‌آسیب‌های اجتماعی همانطور که رهبر انقلاب هم به آن اشاره کردند افزایش مصرف فرهنگی در جامعه است. باید به این باور برسیم که سرمایه‌گذاری فرهنگی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود و این موضوع سیاستی است که وزارت ارشاد آن را دنبال می کند.
ایشان افزود: سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، کتاب، قرآن و مسجد و همه حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تضمین می کند که در صورت توجه دولت به آنها برای افزایش منابع و سرمایه‌گذاری بیشتر، با تولید محتوا و سرانه فرهنگی به کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه منجر می شود و شاهد روزی باشیم که اعتیاد و فقر و حاشیه‌نشینی در سایه این مصرف فرهنگی از کشور رخت بربندد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما در حوزه معافیت های مالیاتی نیز اقدامات مهمی را انجام دادیم که امضای تفاهمنامه با وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز به اطلاع شما عزیزان می رسد. در این تفاهمنامه برای کاهش مالیات و افزایش معافیت های مالیاتی قدم های بسیار موثری برداشته شده که امیدوارم با تصویب فوریت این لایحه هنرمندان بتوانند در تمامی حوزه ها از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

۱۲ هزار هنرمند به خانواده تامین اجتماعی پیوستند 
سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هم در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه گفت: برای ما موجب مباهات است که به برکت امضای این تفاهمنامه ۱۲ هزار نفر به جمع خانواده بیمه تامین اجتماعی می پیوندند. به هر حال جایگاه هنرمندان به عنوان بخش اصلی سرمایه اجتماعی کشور عامل پیش برنده ای حتی در عرصه های اقتصادی و سیاسی است و این جای مباهات است که می توانیم این جمعیت از هنرمندان کشور را در خانواده سازمان تامین اجتماعی دعوت کنیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: جالب است که اولین بحران سازمان تامین اجتماعی در دولت یازدهم همین موضوع پرداخت نشدن حق بیمه هنرمندان به سازمان بود که خوشبختانه با تشریک مساعی دکتر صالحی امیری در همین مدت کوتاه اقدامات قابل توجهی انجام گرفت و ما امروز مفتخر هستیم که شاهد افزوده شدن ۱۲ هزار هنرمند به سازمان تامین اجتماعی باشیم که این موضوع به معنای افزایش ۶۰ درصدی بیمه شدگان در حوزه فرهنگ و هنر با منابع مالی پایدار است.
مدیرعامل صندوق هنر در این مراسم گفت: خداوند را شاکرم که فرصت خدمتگزاری به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را بویژه در دولتی که بر ارتباط موثرتر، حمایت آگاهانه ترو تعامل بهتر با صنوف فرهنگی و هنری، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران و تمامی ذینفعان صندوق تاکید می کند، نصیبم کرد.
سیدزاده افزود: صندوق اعتباری هنر یکی از مهمترین شریان های حمایتی و خدمت رسانی  از جامعه فرهنگ و هنر است که تمامی اقدامات عملی و وعده های  دولت در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه در این مجموعه تجلی پیدا می کند. گرچه اعضای محترم از محدودیت شدید منابع آگاه هستند، اما خوشحالیم که در سال ۹۶ به نسبت سال گذشته  بار مالی صندوق ۸۰ درصد افزایش یافته که این افزایش علی رغم بودجه ناچیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان از همت و اهتمام بالا به خدمات رسانی بیشتر به اصحاب فرهنگ و هنر دارد.
بعد از امضای رسمی تفاهمنامه بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مدیران عامل خانه های سینما، تئاتر و موسیقی که اخیرا با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عضویت در هیات مدیره صندوق هنر درآمده اند به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
شایان توجه است؛ مراسم امضای تفاهمنامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سازمان تامین اجتماعی در تالار وحدت و با حضور معاونین و مدیران وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی،اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، مجید غلامی جلیسه رییس موسسه خانه کتاب و نیز جمعی از هنرمندان در مراسم امضای این تفاهمنامه همکاری برگزار شد.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی
تصاویر مرتبط