ناشران از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای طرح های حمایتی تشکر کردند

جمعی از اهالی نشر در نامه ای به سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای طرح های حمایتی این وزارتخانه از کتابفروشی های کشور تشکر کرده و خواستار تداوم این طرح‌ها و حمایت بیشتر مسوولان، تخصیص اعتبارات بیشتر و تسهیل در روند اجرای آن شدند.

در این نامه ، آمده است:
مقام محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر صالحی امیری زید عزه
سلام علیکم
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه عزیز، به استحضار می‌رساند، طی یک‌ سال و اندی که گذشت به جهت اجرای طرح‌های عیدانه، تابستانه و پاییزه توسط موسسه خانه کتاب موجبات رونق و امیدواری قشر کتاب‌فروش و کتاب‌خوان در سراسر کشور فراهم شد.
این طرح‌ها بعد از 37 سال نادیده گرفتن صنف کتاب‌فروش و صدماتی که این قشر به جهت تخصیص تقریبا تمام بودجه حمایتی کتاب به خرید از ناشران و عدم برنامه‌ریزی و اهتمام به قشر کتاب‌فروش تحمل کرد، نشان داد با ارائه طرحی درست می‌توان چرخه‌ای صحیح، منطقی و عادلانه از توزیع یارانه مصرف‌کننده در سراسر کشور ایجاد کرد که مولف، ناشر، موزع، کتاب‌فروش و کتاب‌خوان را بهره‌مند کند.
بنابراین گروهی از کتاب‌فروشان و ناشران بر آن شدند تا با تنظیم بیانیه ای حمایت خود را از این طرح اعلام کرده و از آن مقام محترم تقاضای مساعدت و تسهیل این طرح را داشته باشند.
متن بیانیه و لیست 10 تشکل صنفی ناشران و کتاب‌فروشان و همچنین 385 کتابفروش، ناشر، موزع، نویسنده و مترجم امضاکننده بیانیه به پیوست تقدیم حضور می‌شود.
بیش از یک سال است که طرح‌های عیدانه، تابستانه و پاییزه خانه کتاب، غبار از قفسه کتاب‌فروشی‌ها زدوده و باعث آشتی مردم با این فروشگاه‌ها شده است.
این طرح‌ها تاکنون باعث شده:
1) میلیون‌ها نسخه کتاب، بدون صرف هزینه‌های سنگین تبلیغات و برپایی نمایشگاه، توسط کتاب‌فروشان به فروش رود که در تاریخ نشر ایران بی‌سابقه بوده است.
2) یارانه کتاب، بدون اقدامات دست و پاگیر و هزینه های اضافی و با کمترین امکان سوءاستفاده، در مسیر صحیح خود و توزیع مناسب در سطح کشور قرار گیرد.
3) کتاب در چرخه صحیح ناشر، پخش و کتاب‌فروش قرار گیرد و شبکه پخش و کتاب‌فروشی‌ها که مدت‌هاست مغفول مانده‌اند احیا شوند.
4) بخش خصوصی تمایل به سرمایه‌گذاری در کتاب‌فروشی‌های مدرن پیدا کند و کتاب‌فروشی‌های سنتی و قدیمی به سوی مکانیزه شدن بروند.
5) شمارگان کتاب و سرانه مطالعه افزایش یابد و فرهنگ خرید و هدیه دادن کتاب احیا شود.
6) تمام مردم ایران در هر شهری که حتی یک کتاب‌فروشی دارد بتوانند بدون رنج سفر از این یارانه و مزیت استفاده کنند.
ما ناشران، کتاب‌فروشان، مراکز پخش و صاحبان حقوق کتاب، با امضای این بیانیه، ضمن تشکر و حمایت از طرح های فوق به دلایل بسیاری که برخی از آن‌ها در بیانیه آمده، خواستار تداوم این طرح‌ها و حمایت بیشتر مسوولین، تخصیص اعتبارات بیشتر و تسهیل در روند اجرای آن هستیم.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی