برترین های یک سال سینما معرفی شدند/ بیشترین جوایز به فروشنده رسید

آیین پایانی نوزدهمین جشن خانه سینما در حالی برگزار شد که فیلم سینمایی فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی با دریافت 7 تندیس رکورددار شد.

ایرنا، جشن بزرگ سینمای ایران همزمان با روز ملی سینما شامگاه سه شنبه، در باشگاه فرهنگی ورزشی پیام با حضور اهالی سینما و رییس سازمان سینمایی برگزار شد.
در این مراسم، هارون یشایایی رییس جشن خانه سینما، تورج منصوری دبیر آکادمی هنرها و فنون سینمایی، همایون اسعدیان عضو هیات مدیره و منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما به حاضران خوش آمد گفتند.
منوچهر شاهسواری در سخنانی با تشکر از مجموعه وزارت ارتباطات که با تممام گرفتاریها میزبان سینماگران شد، گفت: کمتر از 72 ساعت قبل دو هنرمند از ایران جایزه‌ای در ونیز دریافت کردند که آن را به مردم عزیز میهن تقدیم کردند و این باعث افتخار سینمای کشور است به ویژه آن که سهم ما در سینما انتقال به نسل بعدی است.
همایون اسعدیان نیز گفت: برگزاری جشن خانه سینما هرسال سخت تر می شود و من قصد اجرای برنامه را ندارم.
وی افزود: قرار است احسان کرمی مانند سال های قبل مجری باشد اما به دلیل آنکه اجرای تئاتر دارد پس از پایان اجرا خود را به مراسم می رساند.
پس از اهدای جلوه‌های ویژه بصری احسان کرمی اجرای ادامه مراسم را برعهده گرفت و وحید جلیلوند را به جایگاه دعوت کرد. جلیلوند نیز با بیان اینکه جایزه اش بیش از هرچیز به مردم ایران تعلق دارد به سختی های کار و همراهی های برادرش علی جلیلوند اشاره کرد.
در ادامه مریلا زارعی و مهران احمدی برای اهدای جایزه بهترین طراحی صحنه در جایگاه حاضر شدند.
مریلا زارعی در این مراسم با تبریک‌ جایزه‌های نوید محمدزاده و وحید جلیلوند در سخنانی کوتاه بیان کرد: سال گذشته در همین جشن وقتی جایزه پیمان معادی را می‌خواستیم اهدا کنیم به فاجعه منا اشاره شد و الان هم فاجعه ای دیگر اتفاق افتاده و سکوتی که از سوی سفیران صلح‌ برای آنچه در میانمار رخ می‌دهد دیده می‌شود از همه آنها می‌خواهم به این سکوت پایان دهند. ضمن اینکه ما سینماگران نمی‌توانیم در مقابل چنین مسائلی بی تفاوت باشیم.
در ادامه مراسم کورش تهامی بازیگر فیلم سینمایی رگ خواب به آوازخوانی پرداخت.
جایزه بهترین تدوین نوزدهمین جشن خانه سینما هم به هایده صفی یاری برای فیلم فروشنده تعلق گرفت که او در سخنانی با تشکر از همکارانش در فروشنده و اشاره به محمدرضا دل پاک از یدالله نجفی که در حین ساخت فیلم فروشنده درگذشت یاد کرد.
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز با حضور غزل شاکری و علی جلیلوند به پانته آ پناهی ها برای بازی در فیلم لاک قرمز تعلق گرفت این بازیگر برای حضور در صحنه تئاتر نتوانست در مراسم حضور داشته باشد که شبنم مقدمی به جای او این تندیس را دریافت کرد.
در بخش بعدی از این مراسم با پخش کلیپی از تصاویر فیلم های سینمایی حوزه دفاع مقدس از جمله آژانس شیشه ای از شهید محسن حججی یاد شد و تقی پور به عنوان نماینده موزه صلح که در عملیات آزاد سازی خرمشهر مجروح شده است، در سخنانی ابراز امیدواری کرد که با از طریق سینما فرهنگ دفاع مقدس را به جهانیان معرفی کنیم.
با حضور فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب تندیس شایستگی‌ بهترین بازیگر نقش اول مرد را به شهاب حسینی اهدا نمودند و بابک کریمی جایزه این بازیگر را دریافت کرد.
معتمدآریا پیش از اهدای این جایزه گفت: از صمیم قلب آرزو می کنم مسئولان با اهالی سینما دوست و آشتی باشند و اینکه برخی بازیگران هر از گاهی دچار منع کار و ممنوع الحرکتی می شوند که بیشتر هم برای خانم ها است را با همدلی در خانه سینما می توان برطرف کرد.
طهماسب هم در سخنانی گفت: امیدوارم سینما کمک کند تا من هم برای آن کاری کنم.
فرشته طائرپور نیز در بخش پایانی این جشن با اشاره به تعداد زیاد صندلی های خالی این مراسم گفت: این مکان دیروز ( دوشنبه ) در اختیار قرار گرفته و کارت ها هم شب گذشته حاضر شده است‌. ضمن اینکه تمام امکانات فنی در کمتر از 24 ساعت فراهم شده و همه می دانیم که چنین کاری سختی دارد.
در ادامه جایزه بهترین کارگردانی هم به اصغر فرهادی رسید که در پیامی تصویری، گفت: بیشترین جوایز را از جشن خانه سینما گرفته ام و این برایم باعث افتخار است و امیدوارم سال آینده بتوانم کنارتان‌ باشم.
بخش پایانی این مراسم با اجرای قطعه ای موسیقی از اشکان‌ خطیبی درباره ایران و آتش بازی برای گرامی داشت روز ملی سینما همراه شد.
**برگزیدگان بخش های مختلف به شرح زیر است:
تندیس شایستگی بهترین انیمیشن به فرنوش عابدی برای فیلم «پیش خدمت» 
تندیس شایستگی بهترین فیلم داستانی به بهمن و بهرام ارک برای ساخت فیلم «حیوان» 
تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند به محسن استاد علی برای فیلم «زنانگی» 
تندیس شایستگی بهترین کارگردانی مستند به مهدی قنواتی برای مستند «همجا» 
تندیس شایستگی بهترین جلوه های ویژه میدانی به ایمان کرمیان برای فیلم سینمایی «ویلایی ها» 
تندیس شایستگی بهترین جلوه های بصری به سینا قویدل برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین چهره پردازی به عبدالله اسکندری و مهرداد میرکیانی برای فیلم «لانتوری»
تندیس شایستگی بهترین طراحی لباس به عباس بلوندی برای فیلم «یتیم خانه ایران»
تندیس شایستگی بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین صدابرداری به بابک اردلان برای فیلم «رگ خواب» 
تندیس شایستگی بهترین صداگذاری به بهمن اردلان برای فیلم «رگ خواب» 
تندیس شایستگی بهترین فیلمبرداری به فرشاد محمدی برای فیلم «رگ خواب» 
تندیس شایستگی بهترین موسیقی به کارن همایونفر برای فیلم «اروند»
تندیس شایستگی بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به «فرید سجادی حسینی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مکمل زن به «پانته آ پناهی ها» برای فیلم «لاک قرمز»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش اول مرد به «شهاب حسینی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش اول زن به «لیلاحاتمی» برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین فیلمنامه به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین کارگردانی به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین فیلم به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
در این مراسم منوچهر شاهسواری، کامران ملکی، فرشته طائرپور، علی دهکردی، محمد مهدی حیدریان، جواد عزتی، فاطمه گودرزی، ایرج طهماسب، ایرج رامین فر، فرهاد توحیدی، تورج منصوری، هارون یشایایی، غلامرضا موسوی، مازیار میری، محمد سریر، همایون اسعدیان، فاطمه معتمد آریا، کورش تهامی، هومن سیدی و ... حضور داشتند.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی