اهدای نشان هنری فستیوال جهانی «نی انبان» به صندوق اعتباری هنر

محسن شریفیان سرپرست گروه لیان به پاس قدردانی از تلاش های صندوق اعتباری هنر در جهت حمایت از هنرمندان نشان سى و دومین فستیوال بین‌المللى نوازندگان نى‌انبان که از اسپانیا را کسب کرده بود به صندوق اعتباری هنر اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سید حسین سیدزاده- مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای این نشست بیان کرد: وظیفه صندوق اعتباری هنر، حمایت از همه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه  کشور است. سیاست های حمایتی این صندوق بر پایه ارائه خدمات حمایتی نظیر بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تکریم و مستمری و خدمات رفاهی، تسهیلاتی به هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران تنظیم شده است، ولی ماهیت و روح فعالیت‌های ما پیدا کردن کسانی است که جزو شریف‌ترین اهالی فرهنگ و هنر هستنداما به شکل رنج آوری زندگی می‌کنند. همنشینی هنر واقعی با فقر و رنج صحنه دلخراشی را به وجود می‌آورد و شاید یکی از مأموریت‌های صندوق اعتباری هنر، کم کردن این صحنه دلخراش باشد.
ایشان ادامه داد: متأسفانه مکانیزم رسمی برای پیوند این افراد با ما وجود ندارد و تنها پیوندهای انسانی می‌تواند ما را به این راه هدایت کند. به دلیل پیچیدگی‌ سیستم‌های اداری دست این دسته از هنرمندان از ما کوتاه می‌شود. البته ناگفته نماند که این وظیفه ماست که هر کس هر گرفتاری دارد به دنبال آن برویم و صندوق اعتباری هنر این کار را باید در قبال هنرمندان انجام دهد. بخش بسیاری از این مشکلات با همدلی هنرمندان حل می‌شود. 
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کرد: متاسفانه بسیاری از هنرمندان اصیل این کشور در مناطق مختلفی زندگی می کنند که از نظر معیشتی وضعیت خوبی ندارد. به هر حال از چندی پیش جرقه حمایت هایی که باید از این هنرمندان انجام پذیرد با مساعدت هنرمندانی چون محسن شریفیان زده شد و ما بر اساس سیستم های مختلف اطلاع رسانی که وجود داشت موفق شدیم در جریان مشکلات هنرمندان مختلفی از جمله استاد موسی کمالی قرار گیریم و از ایشان حمایت نماییم.
سیدزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: آقای شریفیان فارغ از اینکه منتظر جایی مثل صندوق اعتباری هنر باشد وقتی متوجه گرفتاری یکی از هنرمندان شد پرچمی را بالا برد و جایزه خودش را برای کمک به این هنرمند به حراج گذاشت تا گرهی از کار این هنرمند را باز کند، خوشبختانه ما از این موضوع مطلع شدیم و آنچه در توان داشتیم را برای حل این مشکل انجام دادیم.
ایشان افزود: ما بعد از این اتفاق و حمایت هایی که به سهم خود از آقای موسی کمالی داشتیم شروع به تحقیق و  جستجو در مورد هنرمندانی که به کمک بیشتری احتیاج دارند کردیم و با سفرهای مختلفی که توسط همکاران در این زمینه انجام شد فضا را به سمتی بردیم که بتوانیم در یک جریان مستمر، گرفتاری ها و دردهای جامعه هنری را بکاهیم، اما هیچ راهی به غیر از پیوندهای انسانی در استمرار کاری که شروع کردیم وجود ندارد. همکاران من در واحد های مختلف صندوق اعتباری هنر وظایف خود در حد توان رسیدگی می کنند اما شناخت هنرمندانی که درگیر مسائل و مشکلات متعدد هستند وظیفه تازه ای است که باید آن را ادامه داده و بر گسترش آن تاکید کنیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با ابراز امیدواری از ادامه این روند گفت: من اطمینان دارم با اتفاقات جدیدی که شروع شده بسیاری از مسائل هنرمندان برطرف خواهد شد.نیت اصلی این جلسه نیز تقدیر از محسن شریفیان است که زمانی که دید هنرمندی درگیر مشکل است یک چراغ روشن کرد. ما در همین جا از رسانه ها نیز می خواهیم تا به کمک ما بیایند تا نسبت به معرفی هنرمندان و افرادی که دچار مشکلات متعددی در سراسر کشور هستند ما را یاری دهند.
محسن شریفیان نیز در ادامه این جلسه گفت: ما در فستیوالی در اسپانیا شرکت کرده بودیم که موضوع آن درباره ساز نی‌انبان بود و در نهایت این جشنواره نشانی را به ما اهدا کرد. آن چیزی که من بعد از هر آلبوم، جشنواره یا کنسرت به آن فکر می‌کنم این بوده که ما همیشه از بی‌اهمیتی و فراموشی زجر می‌کشیم. آنچه که در پس ذهن یک هنرمند وجود دارد و نشان می‌دهد وضعیت هنر در کشور ما تا چه اندازه اسفبار بوده است.
ایشان افزود: بعد از حضور در مجمع جهانی نوازندگان نی انبان در اسپانیا بهانه ای شد که فضایی را فراهم کنیم تا بتوانیم به این بهانه به هنرمند بزرگ موسیقی هرمزگان کمک کنیم و البته هم می دانم برای اولین بار نیست که چنین کاری اتفاق می افتد اما امیدوارم به سهم خود توانسته باشیم در کمک به هنرمندان شریف و ارزشمند کشورمان گامی را برداریم.
سرپرست گروه لیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کاش ما صندوقی تحت عنوان پیشگیری از مشکلات هنرمندان داشتیم و کاش راهی بود که قبل از رخ دادن مشکلات می‌توانستیم جلوی آن را بگیریم تا بتوانیم هنرمندان را از گرفتاری رها کنیم. این اقدام یعنی پیشگیری از بروز مسائل در بسیاری از کشورها از جمله کانادا انجام می‌شود.
او ادامه داد: شاید باورتان نشود که من هنوز هم موسی کمالی را ندیده‌ام اما می‌دانم که در حوزه نوازندگی کار خوبی دارد. قبل از آنکه به صندوق بیایم با او تماس گرفتم و پرسیدم که مشکل‌اش حل شده یا نه که خوشبختانه حل شده بود. صندوق اعتباری هنر مردانه ایستاد تا مشکل این هنرمند را حل کند و این اتفاق خوبی است که کمتر پیش آمده است.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بعد از تقدیر از اقدام محسن شریفیان در تقدیم مدال مسابقات جهانی نی انبان به صندوق اعتباری هنر گفت: محسن شریفیان کار بسیار بزرگی را انجام داده است بنابراین اقدام او فرصت مغتنمی است که بتوانیم به ماجرای کمک به هنرمندان حساسیت بیشتری به خرج دهیم. ما دوست داریم تا مشکلات هنرمندان عزیز کشورمان هر چه زودتر مرتفع شده و بتوانند با آسودگی به تولید آثار هنری اقدام کنند.
شایان توجه است؛ در پی انتشار گزارش وضعیت موسی کمالی – خالق نوای جهله که نیاز به عمل جراحی داشت، محسن شریفیان نشان هنری خود را که از سی و دومین فستیوال بین المللی نوازندگان نی انبان اسپانیا گرفته بود به حراج گذاشت.
در پی این خبر، صندوق اعتباری هنر، هزینه‌های درمانی این هنرمند موسیقی نواحی هرمزگانی را پرداخت کرد و در جلسه‌ای که امروز ۱۶ مهرماه در ساختمان هنر با حضور اهالی رسانه برگزار شد، ضمن تقدیر از سرپرست گروه «لیان» نشان جهانی فستیوال بین‌المللى نوازندگان نى‌انبان به صندوق اعتباری هنر اهدا شد .


کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی