مستند پرتره داودنژاد و «فصل بادهای گرم» متقاضی حقیقت

مستند پرتره‌ای از «علیرضا داودنژاد» و فیلم مستند «فصل بادهای گرم» متقاضی جشنواره‌ی سینما حقیقت شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وحید شیخلر با مستند پرتره‌ای از «علیرضا داودنژاد» فیلمساز سینمای ایران، متقاضی شرکت در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شد.
این مستند 49 دقیقه‌ای با عنوان «دکوپاژ»، روایتی از زندگی و آثار علیرضا داودنژاد است و در صورت پذیرش هیات انتخاب، در جشنواره سینماحقیقت رونمایی می‌شود.
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: وحید شیخلر؛ تهیه‌کننده: سیدمازیار هاشمی؛ فیلمبردار: فرهاد طالبی‌نژاد؛ صدابردار: مهدی بهبودی؛ تدوینگر: بابک حیدری؛ مدیر تولید: روح‌اله مهرابی، دستیار کارگردان: کیانوش نعیمی
وحید شیخلر متولد سال 1359 در تهران و فارغ‌التحصیل کارشناسی سینما از دانشگاه سوره است.
«فصل بادهای گرم» جشنواره سینماحقیقت
فیلم مستند «فصل بادهای گرم» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی حسین ریگی آماده نمایش و حضور در جشنواره سینماحقیقت شد.
حسین ریگی گفت: سیستان و بلوچستان بالاترین آمار بی‌سوادی را در کشور دارد و بخش مهمی از معضلات این استان از همین بی‌سوادی نشات می گیرد. جدا از نگاه سنتی جامعه، بانوان سیستان و بلوچستان هم نیازی به فراگیری سواد احساس نمی‌کردند، اما طی سال‌های اخیر اتفاقات خوبی رخ داده و جهشی در بحث سوادآموزی در میان بانوان و مردمان بلوچ شکل گرفته است.
وی ادامه داد: این فیلم به یکی از همین بانوان اختصاص یافته که تا سن دوازده سالگی بی‌سواد بوده و ناپدری‌اش اجازه درس خواندن به او نمی‌داده است. او بر اثر یک اتفاق با یکی از معلمان نهضت سوادآموزی آشنا می‌شود و شروع به درس خواندن می‌کند تا این که لیسانس تربیت بدنی گرفته و کارمند آموزش و پروش می‌شود. دغدغه اصلی کبری لک‌زاده مبارزه با بی‌سوادی در میان خانم‌ها و کودکان این منطقه است.
این مستندساز در خصوص شکل‌گیری این مستند توضیح داد: آموزش و پروش سه سال پیش همایشی با موضوع پیش به سوی استانی عاری از بی‌سوادی برگزار کرد و به من هم پیشنهاد دادند مستندی در این باره بسازم. طی همین پروژه با کبری لک‌زاده آشنا شدم و پس از ارائه طرح مستند «فصل بادهای گرم» به مرکز گسترش و پذیرفته شدن آن، اقدام به ساخت این اثر کردم.
فیلمبرداری مستند «فصل بادهای گرم» در شهرستان «خاش» استان سیستان و بلوچستان انجام شده است و در صورت پذیرش هیات انتخاب، اولین نمایش آن در یازدهمین جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: حسین ریگی؛ تصویربردار: صادق سوری؛ صدابردار: هادی ساعدمحکم؛ تدوین‌گر: حمید فنایی؛ صداگذار: امین شریفی؛ زیرنویس: بونا الخاص و رضا تاروردی؛ مدیر تولید: ولی‌الله ریگی؛ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی