مدیر عامل صندوق هنر از شناسایی و حمایت هنرمندان در مناطق سیل زده خبر داد، طرح بیمه منازل مسکونی هنرمندان و فضاهای فرهنگی

مدیر عامل صندوق هنر که اخیرا خبر حمایت این صندوق از هنرمندان سیل زده را داده بود، در گفت و گو با روزنامه ایران خبر از بررسی اولیه طرحی داد که منازل صاحبان فرهنگ وهنر و نیز فضاهای فرهنگی و هنری در مقابل حوادث و بلایا بیمه شود.

سید حسین سیدزاده، درخصوص این طرح، توضیح داد: «کارگروهی تشکیل شده است تا طرحی را آماده کنیم که با قیمت ویژه و با دادن یارانه و همراهی شرکت‌های بیمه، بتوانیم منازل اصحاب فرهنگ وهنر و فضاهای فرهنگی و هنری را در مقابل بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه بیمه کنیم. اکنون در حال طراحی و تأمین بودجه هستیم و طبعاً این کار از اهمیت بسیاری برخوردار است.»
او در ادامه در خصوص حمایت از هنرمندان سیل زده استان‌های مازندران و لرستان گفت: «مأموریت ما حل مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر در این مناطق است. در استان گلستان تاکنون نزدیک به 9 نفر شناسایی شدند. درهر دو استان شماره نمایندگان مان را در وب سایت مان گذاشته‌ایم تا از این طریق هنرمندان عضو صندوق هنر با آنها تماس بگیرند تا مورد حمایت قرار بگیرند. در استان گلستان به نماینده‌مان مراجعه کردند و در استان لرستان هم با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال شناسایی کلیه هنرمندان و اصحاب فرهنگ وهنر هستیم. در لرستان نزدیک به 12 نفر شناسایی شده‌اند و تعداد قطعاً بیش از این است که در حال شناسایی هستیم تا بتوانیم کاری کنیم تا بتوانند زودتر به زندگی عادی برگردند.» او تأکید کرد که هنرمندان کمک کنند و اسامی هنرمندان سیل زده را به سایت صندوق هنر اطلاع رسانی کنند. مدیرعامل صندوق هنر درخصوص دلایل حمایتی‌اش از هنرمندان آسیب دیده تصریح کرد: «وقتی هنرمندان زودتر به آرامش برسند به سایر مردم هم از نظر روانی کمک خواهند کرد تا آنها هم به آرامش برسند.» او در ادامه از تمامی اصحاب فرهنگ وهنر خواهش کرد: «بقیه هنرمندان هم کمک کنند و جلوی این آسیب را بگیرند. هنرمندان اگر هنرمندان لرستانی یا استان گلستان را می‌شناسند به ما معرفی کنند. بهترین کمک هنرمندان در این شرایط این است که اگر مثلاً فلان شاعر یا خوشنویس در روستا و مکان‌های دیگر را می‌شناسند به ما کمک کنند تا ما آنها را شناسایی و حمایت کنیم؛ حتی از طریق شبکه‌های اجتماعی.»
او در پاسخ به اینکه چگونه از طریق شبکه اجتماعی هنرمندان می‌توانند کمک کنند، تصریح کرد: «از طریق هشتگ زدن در سایت صندوق هنر ما بسرعت رصد می کنیم و به کمک آنها می‌رویم.» او در پاسخ به این سؤال که چه خدماتی صندوق هنر به هنرمندان سیل زده ارائه می‌کند و چگونه حمایت می کند، افزود: «ما متعهدیم که همه خدمات درمانی را به هنرمندان آسیب دیده و خانواده هایشان بدهیم. ثانیاً در حوزه بازسازی منازل بسته به میزان خسارت، تسهیلات می‌دهیم. اما هنوز برای این تسهیلات سقفی تعیین نکرده‌ایم. هر هنرمندی که عضو صندوق ما باشد بلافاصله ما به کمک او خواهیم شتافت و هم برای اسکان و بازسازی منزل و نیز تجهیز خانه‌اش او را حمایت خواهیم کرد.»

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی