تازه‌های صحنه تئاتر در آستانه عید سعید فطر / "آمیز قلمدون"، "هم هوایی" و نمایش‌هایی که به صحنه می‌آیند

نمایش‌های جدیدی در آستانه عید سعید فطر راهی صحنه تئاتر می‌شوند.

 هنرآنلاین: با وجود اینکه طی تجربه سال‌های گذشته این تصور به وجود آمده که استقبال از آثار نمایشی در ماه مبارک رمضان به نسبت دیگر ماه‌های سال کم‌رونق‌تر است اما خوشبختانه سال جاری شاهد تغییر این روند بودیم چرا که اکثر تماشاخانه‌ها با آثار نمایشی در این ایام حضوری فعال داشته‌اند و هر چند که از خیل استقبال مخاطبان در مقایسه با دیگر ایام سال کمی کاسته شده بود اما اقبال قابل توجه‌ای از نمایش‌های روی صحنه در این ماه صورت گرفت. پیش از آغاز ماه رمضان برخی از کارگردانانی که طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده مقرر بود که در این زمان آثارشان روی صحنه آید، دلهره آن‌که نمایش‌‌شان در گیشه با شکست مواجه شود از اجرای اثرشان انصرف داده و گروه‌های نمایشی دیگری جایگزین و اغلب آن‌ها آثارشان با استقبال مطلوبی از سوی تماشاگران مواجه شد. در آستانه عید سعید فطر در حالی‌که فردا پنج‌شنبه 24 خردادماه آخرین روز از این ایام مبارک را پشت سر خواهیم گذاشت، تالارهای نمایشی در این هفته و هفته آینده میزبان نمایش‌های تازه‌ای شده‌اند که در ادامه نگاهی به آثار جدیدی که روی صحنه آمده یا در هفته آینده خواهد آمد، داریم:
"هم هوایی" ماهیان به تئاترشهر می‌آید
با اینکه مدت‌ها خبر از این بود که پس از نمایش "مالی‌سوئینی" کار مصطفی میرمنتظمی، نمایش "لیرشاه" کار مسعود دلخواه در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر به صحنه خواهد آمد؛ اما در پی اخبار منتشر شده اجرای این اثر نمایشی فعلاً منتفی شده است و براساس شنیده‌ها قرار بر این است که نمایش "هم هوایی" کار افسانه ماهیان جایگزین آن شود. این اثر نمایشی که نوشته مهین صدری است سال 93 در تالار حافظ و ایوان شمس با بازی ستاره اسکندری، الهام کردا و باران کوثری روی صحنه رفت و بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
مژگان خالقی اثری از کامران شهلایی را به قشقایی می‌آورد
"تو مشغول مردنت بودی" عنوان نمایش دیگری است که از 27 خرداد ماه ساعت 20 در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر روی صحنه خواهد آمد. این نمایش نوشته کامران شهلایی و به کارگردانی مژگان خالقی است و معصومه کریمی، نوید بانی، فائزه بختیار و فاطمه بختیار در آن ایفای نقش می‌کنند. این اثر نمایشنامه برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و نمایشنامه برگزیده بنیاد ادبیات نمایشی ایران بوده است.
دیگر نمایش‌های مجموعه تئاترشهر
تالار سایه این مجموعه نیز از 23 خرداد ماه میزبان "تیاتر قجری" در ساعت 18 و "پلاس پلاس به توان دو" در ساعت 20 است. "تیاتر قجری" به نویسندگی و کارگردانی داریوش رعیت و با بازی پریزاد سیف، بهروز پوربرجی و پژمان علیپور اجرا می‌شود و "پلاس پلاس به توان دو" به نویسندگی و کارگردانی سینا شفیعی و با بازی مصطفی ساسانی، سحرناز عباس زاده، عبدالرصا یعقوبی، محمدرضا محمدپور، حمیدرصا معدن کن، سترگ رضایی محمد امیری روی صحنه می‌رود.
همچنین، نمایش "دیر راهبان" به نویسندگی فرایرا دکاسترو و کارگردانی کیومرث مرادی است که از 21 خرداد ساعت 20:30 در تالار چهارسو روی صحنه آمده است. در این نمایش رضا داودوندی، حمیدرضا رفاهی، هامون سیدی، سلمان صالحی، پانته‌آ قدیریان، محمد مسگری، میلاد معیری، محسن نوری و محمد ولی‌زادگان به عنوان بازیگر حضور دارند.
"تصادف قطار ساعت 5:25" نوشته تورنتون وایلدر و کارگردانی شقایق فتحی نیز از 21 خرداد ساعت 18 با بازی سیاوش خادم حسینی، شقایق فتحی، حامد ناوشکی و نسا یوسفی در پلاتو اجرا پذیرای علاقمندان تئاتر است.
تماشاخانه ایرانشهر و اجرای دو نمایش جدید در هفته پیش‌رو
نمایش "آمیز قلمدون" نوشته اکبر رادی و به کارگردانی هادی مرزبان قرار است از 24 خرداد ماه ساعت 21 در تالار ناظرزاده کرمانی این تماشاخانه روی صحنه آید. ایرج راد، فرزانه کابلی، نوشین تبریزی، آذر خوارزمی، سمیرا کریمی، حسن عسگری و رضا جلالوند بازیگران این اثر نمایشی هستند.
این تماشاخانه همچنین از هفته آینده میزبان نمایش "درنیومده" به نویسندگی و کارگردانی سعید زارعی خواهد بود. این اثر نمایشی سال پیش با ایفای نقش امین اسفندیار، آوا تدین، جواد قاسملو، اسماعیل گرجى و میثم نوروزى در تئاتر مولوی روی صحنه آمده بود.
سالن سمندریان این تماشاخانه نیز از هفته گذشته میزبان دو اثر نمایشی؛ "همه چیز درباره آقای ف" به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی و نمایش "مرد شده" نوشته و کار آسو بهاری شده است. اثر آرش عباسی سال 88 با بازی احمد مهران‌فر  روی صحنه رفت و نمایش "مرد شده" نیز اوایل امسال در تئاتر مولوی به روی صحنه آمده است.
چیدمان اجراهای جدید تماشاخانه ایرانشهر نشان از آن دارد که حدود 75 درصد آثار این تالار نمایشی بازتولید و اجراهای مجدد آثار نمایشی است که پیش از این اینگونه نبوده است و این تماشاخانه در سال‌های گذشته تنها به نمایش‌های تولید جدید سالن اجرا می‌داد.
تماشاخانه سنگلج و اثری از محمود استادمحمد
تماشاخانه سنگلج نیز از 20 خرداد ماه پذیرای نمایش "عکس خانوادگی" نوشته مرحوم محمود استادمحمد و کار رضا بهرامی است. "عکس خانوادگی" تا کنون اجرای صحنه‌ای نداشته است و باوجود اینکه هنرمندانی قصد اجرای آن را داشتند اما شرایط آن فراهم نشد و این‌ بار نخست است که این نمایش روانه صحنه می‌شود. رضا بهرامی که حضور فعالی در عرصه بازیگری داشته است چندی است که به عنوان کارگردان نمایش‌هایی را به روی صحنه می‌آورد.
محمد زیکساری با "چشم بر هم زندن" در حافظ
محمد زیکساری از 20 خرداد ماه ساعت 18:30 نمایش "چشم برهم زدن" را در تالار حافظ به روی صحنه آورده است. او این اثر نمایشی را سال 94 در عمارت ارغنون اجرا کرده است. این نمایش در بخش مرور سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز به روی صحنه آمده است.
تالار استاد انتظامی و دو نمایش جدید
"بدن مقدس" عنوان نمایشی است نوشته عباس جمالی و به کارگردانی مهدی محمدی که از 27 خرداد ماه ساعت 19 در خانه هنرمندان اجرا خواهد شد. نمایش "نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد" اثری دیگر است که از 27 خرداد ساعت 21 در این تالار نمایشی به روی صحنه خواهد آمد. این نمایش نوشته و کار علی مست علی است.
تازه‌های تئاتر باران
"سیلانس" عنوان نمایشی است نوشته و کار مسلم خراسانی که از 18 خرداد ساعت 21 در تئاتر باران به روی صحنه آمده است.
نمایش "کالاندولا" براساس نگارش و خلق گروهی به کارگردانی احمد سلگی از 20 خرداد ماه ساعت 17 در تئاتر باران اجرا می‌شود که پروژه پایانی کارگاه "از فکر تا اجرا" است.
سروناز زمانی از 3 تیر ماه نمایش "شبیه رهایی ورای یک نفس" را در این تالار نمایشی به روی صحنه خواهد آورد.
نمایش‌های کودک و نوجوانی که به تازگی به  روی صحنه آمدند
میثم عباسی از 20 خرداد ماه ساعت 18 "گرگ سیاه و زشت" را در تالارهنر به روی صحنه آورده است و سینا نورائی نیز "خروس زری پیرهن پری" را که پیشتر نیز اجراهای موفقی داشته است از 24 خرداد ماه ساعت 17 در تماشاخانه پالیز اجرا می‌کند. پردیس تئاتر شهرزاد نیز از 20 خرداد ساعت 17:30 میزبان نمایش "به کفشات نگاه کن" به کارگردانی حمیدرضا ملاحسینی شده است.
"خدای کشتار" و "یک دقیقه و سیزده ثانیه" در پردیس تئاتر شهرزاد
"عددهای نشده" عنوان تازه‌ترین اثر نوشته و کار محمدمیرعلی اکبری است که از 20 خرداد ماه ساعت 22:45 در سالن شماره سه این پردیس تئاتری اجرا می‌شود. همچنین سالن شماره دو از 18 خرداد میزبان نمایش "خدای کشتار" نوشته یاسمینا رضا و به کارگردانی علی سرابی است. در این نمایش که سال گذشته نیز در تماشاخانه پالیز اجرا شده است مارال بنی آدم، ستاره پسیانی، علی سرابی و نوید محمد زاده ایفای نقش می‌کنند.
نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه" که سال گذشته در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شده است قرار است از 31 خرداد ماه ساعت 21 در سالن شماره یک شهرزاد به روی صحنه برود. پانته آ بهرام، سیما تیرانداز، مینا دریس و لادن مستوفی بازیگران این نمایش هستند.
آثار نمایشی که در هفته جاری و آینده مهمان تماشاخانه‌ها می‌شوند
"لولیتا" نام نمایشی است که چندی پیش در مجموعه تئاترشهر به روی صحنه آمد و اکنون نیز این اثر نمایشی که نوشته فرشاد جعفری و به کارگردانی بهنام احمدی است در سالن شماره 2 تماشاخانه پالیز اجرا می‌شود.
نمایش "زنبور"نوشته بهزاد آقاجانی و به کارگردانی بهزاد آقاجانی و محمد مطهری‌پور از 20 خرداد ساعت 18:30 در سالن شماره 2 خانه نمایش مهرگان به روی صحنه است. این نمایش سال 95 در خانه نمایش دا اجرا شده است.
در تماشاخانه فانوس از 31 خرداد نمایش "بیژن و منیژه" برگرفته از شاهنامه به کارگردانی مهتاب ناصری به روی صحنه خواهد آمد.
نمایش "مویرگ" نوشته و کار محمد کارخانه از 20 خرداد ماه ساعت 18 در عمارت روبرو اجرا می‌شود.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی