مستمری ۱۹ هنرمند از کار افتاده کردستانی برقرار شد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: با پیگیری‌های انجام شده، مستمری ۱۹ نفر از هنرمندان معمر از کارافتاده استان از طریق صندوق اعتباری هنر برقرار شد.

 خبرگزاری تسنیم؛ جلال قلعه‌شاخانی صبح امروز در کمیته صندوق اعتباری هنر استان اظهار داشت: هنرمندانی که حداقل 20 سال سابقه فعالیت هنری در رشته‌های شعر، ادبیات داستانی، تئاتر، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی را داشته باشند، از مزایای طرح کمک مستمری بهره‌مند می‌شوند.
وی گفت: بر همین اساس پرونده 22 نفر از هنرمندان معمر استان برای برقراری مستمری به صندوق اعتباری هنر ارسال شد که با پیگری‌های انجام شده 19 نفر از این تعداد مشمول دریافت کمک هزینه مستمری از کار افتادگی شدند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه کار شناسایی هنرمندان مشمول طرح کمک مستمری در سطح استان همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: عدم قدرت برای تأمین حداقل معاش بنا به کهولت سن، عائله‌مندی، بیماری، از کارافتادگی و نیاز اقتصادی، عدم‌دریافت مستمری از محل دیگر و دارا بودن 20 سال سابقه هنری از شرایط مشمولان این طرح است.
وی به تعداد اعضای این صندوق در استان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر یک‌هزار و 603 نفر از هنرمندان و نویسندگان استان به عضویت صندوق اعتباری هنر درآمده‌اند .
قلعه‌شاخانی افزود: 160 پرونده دیگر در صف انتظار برای عضویت در صندوق اعتباری هنر وجود دارد که به محض باز شدن این سامانه، کار ثبت‌نام و برقراری بیمه هنرمندان مشمول انجام خواهد شد.
وی هر نوع سرمایه‌گذاری فرهنگی را موجب کاهش آسیب های اجتماعی دانست و اظهار کرد: جایگاه هنرمندان به عنوان بخش اصلی سرمایه اجتماعی کشور عامل پیش برنده‌ای حتی در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه نمایندگی صندوق اعتباری هنر در استان آمادگی دارد که افراد واجد شرایط را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد، گفت: هنرمندانی که فاقد بیمه هستند می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم به نماینده صندوق اعتباری هنر واقع در این اداره‌کل مراجعه کنند.
وی یادآور شد: در شرایط زمانی مختلف نیز با توجه به ضرورت و مشکلات معیشتی و اجتماعی برای هنرمندان استان، این صندوق به صورت فوق‌العاده اقدام به پرداخت وام حمایتی کرده و همواره آمادگی حمایت مالی از اصحاب فرهنگ و هنر استان را داشته و دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان خاطرنشان کرد: با جدیت تمام عضویت اصحاب فرهنگ و هنر را در این صندوق حمایتی دنبال کرده و در راستای کمک به تامین نیازهای معیشتی و رفاهی آنان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی