شناسایی و شنیدن صدای هنرمندان بدون کمک اصحاب فرهنگ و هنر ناشدنی است

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درراستای خدمت‌رسانی به هنرمندان ناشناس کشور، پیشنهاد داد تا معرفی آنان به یک پویش تبدیل شده و همه ایرانی‌ها به صندوق اعتباری هنر  دراین زمینه کمک کنند. 

سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر امروز در نشست اطلاع‌رسانی عملکرد صندوق اعتباری هنر در سال۹۷ با اشاره به اتفاقات سیاسی و اقتصادی و همچنین اتفاقات فرهنگی و هنری کشور گفت: براساس اتفاقات جاری در کشور پیش‌بینی می شد فعالیت‌های حوزه فرهنگ با رکود مواجه شود اما در سال ۹۷ در صندوق اعتباری هنر نه تنها رکود نداشته‌ایم بلکه بهترین سال صندوق در طول فعالیت خود بوده است.
او ادامه داد: بعد از یک دوره فراز و فرود در صندوق اعتباری هنر؛ آماده برچیدن میوه و محصول این صندوق هستیم، حضور ما در جمع هنرمندان به خصوص در شهرستان‌ها بسیار در موفقیت ما تاثیر داشت، در شرایطی که اعتماد همچون در گرانبها دست نایافتنی است، با این وجود بهترین اقدام‌ ما در سال۹۷ جلب اعتماد هنرمندان بود. در سال ۹۷ ما هرآنچه با عنوان قول یا وعده به هنرمندی داده‌ایم شاید با تاخیر اما حتما عملیاتی شده است.
سیدزاده با بیان اینکه در سال جاری ۵۵۰۰ نفر به جمع بیمه‌شدگان اضافه شدند، اضافه کرد: دو هزار نفراز آن‌ها در اسفندماه به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده اند.  تفاوت این آمار نسبت به ۱۹هزار نفر سال‌های پیش شگفت‌انگیز است و این نشان می‌دهد که باوجود تقلیل بودجه، ما پیشرفت داشته‌ایم.
از منظر ما هنرمندی که شرایط بیمه شدن در تامین اجتماعی را داشته باشد در سال ۹۸ این امکان را برای آنها فراهم می‌کنیم تا بیمه صندوق شود،
او با بیان اینکه هنرمندان واجد شرایط،  در سال ۹۸ این امکان را خواهند داشت تا بیمه صندوق شوند، گفت: بخش بزرگ توجه ما در سال جاری به خارج از تهران بوده است، برهمین اساس به ۱۳استان سفرطولانی کرده‌ایم و سعی براین بود که مستقیماً با هنرمندان در تمام شهرستان‌ها ارتباط برقرار کنیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تاکید کرد: نگاه به شهرستان‌ها یک اتفاق استراتژیک و برنامه رو‌ به آینده است، درواقع اینکه هرکدام از هنرمندان بتوانند در عرصه هنر به یک اسم بزرگ تبدیل شوند نشانگر آن است که ما کار خود را درست انجام داده‌ایم، ایجاد باور در استان‌ها برای پرداخت وام به هنرمندان یک موضوع غیرممکن برای شهرستان‌ها بود اما ما این کار را انجام داده و در سال۹۷ حدود ۱۲میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته این رقم دو‌ برابر شده است.
سیدزاده اظهار کرد: حجم تسهیلات ما به هنرمندان کم است اما همیشه سعی شده که این اتفاق هیچگاه متوقف نشود. در سال جاری کمک بلاعوض ما در حدود یک میلیارد تومان بوده است، البته درخواست ها بیشتر است اما باوجود منابع مالی کم؛ کار ما سخت است، از طرفی دیگر صندوق به پروژه‌های فرهنگی هنری نیز کمک‌ می‌کند و در بسیاری از فیلم‌ها و کارهای هنری نیز به عنوان تسهیلات کمک‌هایی را ارائه کرده است.
سیدزاده در توضیح طرح تکریم، گفت: این طرح از ابتدای دوره‌ای که آغاز شده است به هنرمندان بالای ۶۰سال دارای درجه یک هنری، مبالغی را به صورت ماهیانه تقدیم کرده است اما چون مبلغ آن ناچیز بود سعی کردیم این مبلغ را چهار برابر کنیم، این اتفاق با یک پالایش از لیست هنرمندان صورت گرفت، به این شکل که با غربال هنرمندانی که شرایط احراز را داشتند پرداخت ٤ برابری انجام دادیم زیرا بسیاری از هنرمندان ما فوت کرده یا در خارج  از کشور حضور دارند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به بیمه درمان تکمیلی اشاره کرد و گفت: بیمه درمان تکمیلی از تیرماه امسال آغاز شد و‌ با شرکت بیمه سرمد قرارداد خود را منعقد کردیم که حرفه‌ای‌ترین خدمات را ارائه می‌دهد. به همین منظور هیچ هنرمندی از اعضاء صندوق اعتباری هنر در سال۹۸ نگران هزینه‌های درمانی خود نباشند، البته این موضوع به هنرمندان مطرح خلاصه نمی‌شود بلکه شامل همه اهالی فرهنگ، هنر ور سانه خواهد بود.
سیدزاده با اشاره به اقدامات صندوق اعتباری هنر در سال۹۸ گفت: تا به امروز ۶۵هزار نفر عضو صندوق اعتباری هنر شدند، از این میان  ۴۲هزار نفر بیمه شدند که ۲۲هزار نفر آنها بیمه درمان تکمیلی نیز دارند، همچنین تسهیلات همه هنرمندان تا جایی که امکان داشته پرداخت شده است، اما در سال۹۸ باید از ظرفیت این ۶۵هزار عضو استفاده کنیم تا بتوانیم در پیدا کردن هنرمندان دیگری که عضو صندوق نیستند بهتر عمل کنیم.
او ادامه داد: همه‌ی ما می‌توانیم به عنوان یک سفیر هنری در شناساندن هنرمندان تلاش کنیم، برای نمونه در سال۹۷ خانم معتمدآریا خیلی از هنرمندان را به ما معرفی کردند، پس این اتفاق باید تبدیل به یک جریان اجتماعی شود تا با این حرکت همبستگی در حوزه فرهنگ و هنر شکل بگیرد، با این اتفاق جریانی شکل می‌گیرد که براساس آن صندوق اعتبای هنر دیگر هیچگاه متوقف نمی‌شود.
سیدزاده با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام ما در صندوق برای سال٩٨ اجتماعی کردن صندوق اعتباری هنر است، افزود: پیدا کردن هنرمندان و وصل کردن آنها به هم بسیار برای حو‌زه فرهنگ مهم است، این اتفاق باید از اهالی رسانه به تمام جامعه تعمیم پیدا کند.
او در مورد بیمه خبرنگاران هم اضافه کرد: ما براساس لیستی که معاونت مطبوعاتی به ما معرفی کند می‌توانیم برای بیمه خبرنگاران اقدام کنیم، قرار ما براین است که در بخش بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی هر کسی که از سوی معاونت مطبوعاتی معرفی می‌شود به بیمه معرفی کنیم، البته به شرط آنکه خبرنگار موردنظر در رسانه خود بیمه نباشد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره پول‌شویی در سینما نیز گفت: در این زمینه از بنیاد سینمایی فارابی خواستار شدیم که وام‌های آنها به صندوق بیاید تا منظم شود، از طرفی دیگر درخواست وثیقه ملکی برای وام‌ها دریافت شود، این اتفاق باعث می‌شود فیلم‌ساز با دقت کار خود را جلو ببرد و در عین حال مبالغ دریافتی را به صورت تسهیلات بازگرداند.
سیدزاده درپایان در مورد حضور صندوق اعتباری هنر در بورس به عنوان برنامه‌های آتی صندوق گفت: ما به دنبال این هستیم که صندوقی در بورس تعریف شود، در این راستا ‌موافقت اصولی صورت گرفته و قرار است این صندوق براساس همکاری با بنیاد فارابی در بورس ایجاد شود، این صندوق در اوایل سال۹۸ تاسیس می‌شود که با این اتفاق تمام هزینه‌ها در حوزه سینما شفاف خواهد شد.
اوهمچنین از ایرانی‌ها خواست تا در معرفی هنرمندان ناشناس کشور به صندوق اعتباری هنر کمک کرده و این موضوع را تبدیل به یک پویش  کنند.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی