۲ نمایش سنگلج اجرا نخواهند شد/ «ماربازی» به اجرا رسید

دو نمایش در حال اجرای تماشاخانه سنگلج به علت همزمانی با وفات حضرت خدیجه (س) به ترتیب در تاریخ‌های 25 و 26 اردیبهشت اجرا نخواهند شد.

خبرگزاری فارس: دو نمایش در حال اجرای تماشاخانه سنگلج به علت همزمانی با وفات حضرت خدیجه (س) هر کدام در تاریخ ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه یک روز اجرا نمی‌شوند.
دو نمایش بیله دیگ بیله چغندر به کارگردانی منیژه داوری و راز نقل آخر به کارگردانی حسین تفنگدار به علت همزمانی اجرا با سالروز وفات حضرت خدیجه (س) هر کدام به ترتیب در تاریخ های ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت به مدت یک روز اجرا نخواهند شد. سنگلج در تاریخ ۲۵ اردیبهشت و در ساعت ۱۹ با اجرای نمایش نقل آخر و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ساعت ۲۰:۳۰ با اجرای نمایش  بیله دیگ بیله چغندر میزبان مخاطبان خواهد بود.
* دبیر جشنواره فجر: برگزیدگان جشنواره‌های تئاتری را نمی‌پذیریم
نادر برهانی‌مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد؛ در دوره پیش رو از پذیرش آثار منتخب دیگر جشنواره‌های تئاتری که به صورت بین‌المللی و سراسری برگزار می‌شوند، امتناع خواهد شد.
برهانی‌مرند با اعلام این خبر افزود: سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تنها در صورتی پذیرای برگزیدگان دیگر جشنواره‌های تئاتری خواهد بود که مانند همه گروه‌های شرکت‌کننده، موازین فراخوان را رعایت کرده و مراحل ثبت نام و شرکت در جشنواره تئاتر فجر را پشت سر گذاشته و با ساز و کار خود جشنواره  انتخاب شده باشند و تنها برگزیدگان جشنواره‌های استانی از این قاعده مستثنی خواهند بود.
دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در همین زمینه ادامه داد: امسال تصمیم گرفتیم این خبر را پیش از اعلام فراخوان به اطلاع دبیران و مسئولان محترم دیگر رویدادهای تئاتری برسانیم تا این موضوع را در برنامه‌ریزی و شیوه اجرایی خود مدنظر داشته باشند و اجازه دهند آثار با تدبیر خود دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر انتخاب شوند.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمستان ۹۸ به دبیری نادر برهانی‌مرند برگزار خواهد شد.
*اجرای خبرنگاران «جنین جن زده»
نمایش «جنین جن زده» به نویسندگی و کارگردانی سلمان فرخنده ، سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ ، در عمارت نوفل لوشاتو ویژه عکاسان و خبرنگاران بر روی صحنه می‌رود. میترا مومنی و سلمان فرخنده بازیگران این نمایش هستند.
نمایش « جنین جن زده» به کارگردانی سلمان فرخنده از ۱۸ اردیبهشت ماه هر روز به جز شنبه‌ها در عمارت نوفل لوشاتو بر روی صحنه می‌رود.
علاقه‌مندان (خبرنگاران و عکاسان ) می‌توانند جهت رزرو با شماره تماس ۰۹۱۲۹۲۷۷۳۶۶ تماس بگیرند.
*تغییر ساعت شاپرک خانوم برای ماه مبارک رمضان 
نمایش شاپرک خانوم به کارگردانی حسن انصاریان که از اوایل اردیبهشت به روی صحنه رفته ، در روزهای اخیر و با وجود آغاز ماه ماه مبارک رمضان مورد استقبال چشمگیر تماشاگران در  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان قرار گرفت.
به گفته تماشاگران، تغییر ساعت نمایش به ۲۰:۳۰ و تخفیف ۴۰ درصدی، در کنار حضور هنرمندانی مانند سیاوش طهمورث و فریبا متخصص آنها را ترغیب کرده تا به تماشای اثر بیژن مفید به کارگردانی حسن انصاریان بنشینند. بر این اساس گروه شاپرک خانوم با توجه به وضعیت اقتصادی عموم مردم تصمیم به تمدید تخفیف ۴۰ درصدی بلیت نمایش گرفت.
تا امروز هنرمندانی مانند سیروس الوند، سیدجمال ساداتیان، محمد آلادپوش، مهناز انصاریان، نازنین مفخم، گیلدا حمیدی در کنار دوستداران تئاتر، به تماشای شاپرک خانوم نشسته‌اند.
*«ماربازی» در ایرانشهر افتتاح می‌شود
نمایش «مار بازی» به کارگردانی سعید دشتی شامگاه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه اجرای عمومی خود را آغاز می‌کند. 
در این نمایش کامبیز دیرباز و بهاره رهنما ایفای نقش کرده و کار به تهیه‌کنندگی محمد قدس و مژگان بیات شامگاه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه با حضور گوهر خیراندیش بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در سالن استاد سمندریان ساعت ۲۰ اجراهای عمومی خود را آغاز می‌کند.
*شهردار منطقه ۱۱ تهران به دیدار تماشاخانه‌های خصوصی رفت
نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران در اقدامی فرهنگی، از مجموعه سالن‌های خصوصی تئاتر بازدید و با مدیران این مجموعه‌ها گفتگو و با حضور در عمارت نوفل‌لوشاتو، از دو سالن این مجموعه، واحدهای اداری، فضای سبز محوطه بیرونی، اتاق‌های فرمان و خروجی‌های اضطراری و... بازدید کرد.
آبادیان در گفت‌وگو با داود نامور مدیر عمارت نوفل‌لوشاتو برای کمک به رونق و توسعه فعالیت‌های این مجموعه اعلام آمادگی کرد و گفت: برای کمک به فعالیت‌های فرهنگی هنری تماشاخانه‌ها به خصوص عمارت نوفل‌لوشاتو هر کاری در چهارچوب ضوابط قانونی از عهده شهرداری منطقه ۱۱ بربیاد کوتاهی نخواهد کرد.
آبادیان قول نگاه ویژه حمایتی این شهرداری را به مدیر تماشاخانه‌های خصوصی داد و ضمن استقبال از حفظ چنین محل فرهنگی و نمایش‌هایی که در آن روی صحنه می‌رود، خواستار تعامل دو جانبه برای حضور کارمندان و کارگران شهرداری منطقه ۱۱ در عمارت نوفل‌لوشاتو و تماشای تئاترهای آن شد.
آبادیان همچنین پس از بررسی خیابان نوفل‌لوشاتو، از اجرای اقدامات موثری برای ساماندهی فضای فرهنگی این خیابان و محوطه اطراف آن در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
*ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان در عمارت نوفل‌لوشاتو
عمارت نوفل‌لوشاتو شب سیزدهم ماه مبارک رمضان (28 اردیبهشت ماه)، میزبان ضیافت افطاری انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران می‌شود.
این مهمانی افطار، میزبان هنرمندان تئاتر، مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و دولتی و مدیران حوزه فرهنگ و هنر خواهد بود.
 عمارت نوفل‌لوشاتو در ماه مبارک رمضان میزبان شش اثر نمایشی در سالن‌های یک و دو است؛ «بیوه سفید، بیوه سیاه» به کارگردانی حسن جودکی، «شربت سینه» به کارگردانی رسول کاهانی، «بیا جلوتر» به کارگردانی سجاد باقری، «چیزی شبیه زندگی» امیر کلهری‌پور و «جنین جن‌زده» به کارگردانی سلمان فرخنده این شش اثر را تشکیل می‌دهند.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی