چند خبر از تئاتر| خوانش نخستین نمایشنامه «ایبسن» در تئاتر شهر

نمایشنامه «کُتِلینا» نوشته هنریک ایبسن و ترجمه و کارگردانی یاسمن طالبی در تئاتر شهر خوانش می‌شود.

خبرگزاری فارس: نمایشنامه «کُتِلینا» به ترجمه و کارگردانی یاسمن طالبی یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸.۳۰ در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر روخوانی می‌شود.
ایرج تدین، مهدی ذره، مهشید زبردست، محدثه سیفی، مریم صبوری، حسن عسگری، محمد مرادی فر و حسین میرهاشمی هنرمندانی هستند که در این جلسه نمایشنامه خوانی به عنوان نقش خوان حضور دارند.
«کُتِلینا» نخستین نمایشنامه هنریک ایبسن نمایشنامه‌نویس شهیر نروژی است و روایت اصلی آن برگرفته از کودتای لوسیوس سرگیوس کتلینا از اعضای مجلس سنای رم در قرن اول پیش از میلاد است که برای براندازی جمهوری و کاهش قدرت مجلس سنا دست به کودتایی نافرجام زد.
هنریک ایبسن از شاخص‌ترین درام نویسان سال‌های پایانی قرن نوزدهم میلادی است که سبک نمایشی او عمدتا بهره‌گیری از وجوه سمبولیستی در بستری رئالیستی است. از این چهره کلیدی درام خوش ساخت تاکنون نمایشنامه‌های «ستون‌های جامعه»، «هدا گابلر»، «خانه عروسک»، «پرگنت»،«اشباح»، «جان گابریل بورکمن»، «روسمرسهلم» و... به زبان فارسی ترجمه شده و بارها روی صحنه رفته است. ورود برای تمامی علاقه مندان به این برنامه آزاد و رایگان است.
*ارسال مقالات به سمینار مطالعات اجرا تمدید شد
اولین سمینار پژوهشی «مطالعات اجرا» که به همت کانون تئاتر دانشگاهی اداره کل هنرهای نمایشی و با همکاری دانشگاه هنر (دانشکده سینما و تئاتر) برگزار می‌شود تا سوم خرداد پذیرای چکیده‌ مقالات علاقه‌مندان خواهد بود. 
این سمینار قصد دارد به صورت بینارشته‌ای به مفهوم اجرا، تاریخ و نظریات پیرامون آن در ایران و جهان بپردازد. متقاضیان می‌بایست چکیده خود را به همراه مشخصات فردی، نشانی ایمیل و شماره تلفن در دو فرمت pdf و Word  حداکثر تا تاریخ ۳ خرداد ۹۸ به نشانی ایمیل ‏universitycenter@theater.ir ارسال کنند. سمینار «مطالعات اجرا» از ۵ تا ۷ مرداد در سالن مشاهیر مجموعه‌ تئاتر شهر برگزار خواهد شد.
*معرفی نفر اول مسابقه عکاسی‌ از تئاتر «بیوه سیاه، بیوه سفید»
گروه نمایشی «بیوه سیاه، بیوه سفید» ۲۷ اردیبهشت ماه میزبان ۲۹ عکاس در مرحله نهایی شد. پس از پایان داوری‌ها و با رأی داوران، از ۱۶۷ عکاس، «سروه تیمن» به عنوان نفر اول مسابقه عکاسی تئاتر از نمایش انتخاب شد.
این مراسم با حضور هادی مرزبان و فریندخت زاهدی و داوری ابراهیم حسینی، پریناز آل آقا و مصطفی قاهری در سالن شماره ۱ عمارت نوفل‌لوشاتو برگزار شد.  جایزه عکاس برگزیده یک میلیون تومان پول نقد بود.
«بیوه سیاه، بیوه سفید» نوشته مژگان خالقی و کارگردانی حسن جودکی تا ۱۳ خرداد هر شب ساعت ۲۲ در سالن شماره ۱ عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه است.
*بازیگران جدید «نفرین قحطی‌زدگان»
نمایش «نفرین قحطی‌زده‌گان» به کارگردانی اشکان خطیبی و با حضور آناهیتا درگاهی، میرسعید مولویان و هامون سیدی به روی صحنه می‌رود.
«نفرین قحطی زده‌گان» نوشته‌ سام شپارد است که با بازنویسی و دراماتورژی امید سهرابی اواخر خرداد اجرا می‌شود. در این نمایش هفت بازیگر به ایفای نقش می‌پردازند که اسامی سایر بازیگران به زودی اعلام خواهد شد.
*دانشجویان با تخفیف به تماشای «شهر ما» می‌نشینند
نمایش «شهر ما» به کارگردانی محمدحسن معجونی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه بلیت‌های خود را برای کلیه دانشجویان به‌صورت نیم‌بها ارائه می‌کند.
نمایش «شهر ماه» به کارگردانی محمدحسن معجونی به احترام ‌تمامی دانشجویان علاقه‌مند به تئاتر بلیت‌های روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه را برای دانشجویان به‌صورت نیم‌بها ارائه می‌کند. پیش‌تر نیز گروه نمایش «شهر ما» با همکاری تماشاخانه ایرانشهر در حالی که تمامی ظرفیت سالن استاد سمندریان خریداری شده بود فروش گیشه روز اول اجرای خود را به هم‌وطنان سیل‌زده اختصاص داده بود.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی