گفت و گوی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با روزنامه ایران به مناسبت هفته دولت: ارمغان امنیت در سایه گسترش خدمات بیمه‌ای

«علی‌رغم مشکلات سیاسی و اقتصادی و رکود نسبی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کشور، صندوق اعتباری هنر حضور پرباری در عرصه حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور خصوصاً در مناطق محروم داشته است. بیش از ۶۵هزار نفر عضو صندوق اعتباری هنر هستند، از این میان 5۲هزار نفر به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند و 25هزار نفر آنها بیمه درمان تکمیلی دارند.» اینها را سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر می‌گوید. صندوقی که در حوادث سیل و رخدادهای اخیر کشور کمک بسیاری به هنرمندان آسیب زده کرد. گفت‌و‌گوی حاضر در خصوص عملکرد صندوق هنر از ابتدای سال 97 تاکنون است.
 بیمه تکمیلی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ چند نفر ثبت‌نام کرده‌اند و چه شد صندوق این خدمات را ارائه کرد؟
صندوق اعتباری هنر براساس برنامه سوم توسعه تلاش می‌کند شرایطی را فراهم آورد که با گسترش خدمات بیمه‌ای فضایی امن را برای تداوم فعالیت حرفه‌ای هنرمندان فراهم کند و با ایجاد پوشش‌های درمان تکمیلی برای اعضا در سراسر کشور امید دارد برای رفع نگرانی‌های جدی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران کشور، امکان خوبی برای تأمین بخش مهمی از هزینه‌های مازاد بر تعرفه‌های بیمه تأمین اجتماعی بیمه‌شدگان و افراد تحت تکفل آنان ارائه دهد. به این منظور، صندوق از سال ۸۸ اقدام به تحت پوشش قرار دادن بیمه درمان تکمیلی برای اعضای خود کرده است. خدمات بیمه تکمیلی صندوق اعتباری هنر در سال 98 در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) با ۳ سقف قیمتی از 70 تا 700 هزار تومان و پوشش‌های متفاوت ارائه می‌شود. بر این اساس متقاضیان بنابر شرایط خود با انتخاب یکی از طرح‌ها، از خدمات بیمه درمان تکمیلی بهره‌مند شوند. اعضای صندوق اعتباری هنر با پرداخت بخشی از حق بیمه کل، مشمول بهره‌مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی می‌شوند و مابقی هزینه برعهده صندوق است. مبلغ ثبت‌نام بیمه تکمیلی که توسط اعضا پرداخت می‌شود نسبت به قراردادهای مشابه بسیار ارزان‌تر در نظر گرفته شده است. بیش از 25 هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل از بیمه درمان تکمیلی در سال 98 بهره‌مند شدند. سامانه جامع خدمات الکترونیک درمان (بیمانو) در سال 96 با هدف تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر، نظارت بر عملکرد شرکت‌های بیمه و ارتقای پاسخگویی، ارائه اطلاعات شفاف به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه طراحی شد. از طریق این سامانه اعضا در هر زمان و مکان می‌توانند مدارک هزینه‌های پزشکی خود را بارگذاری نمایند. همچنین امکان مشاهده وضعیت اسناد درمانی و ریز هزینه‌های دریافتی بیمه شده اصلی و افراد تحت تکفل به تفکیک نیز در این سامانه امکانپذیر است. طی یک سال گذشته از طریق مشارکت اعضای صندوق اعتباری هنر در پیگیری غیرحضوری هزینه‌های درمان از طریق سامانه بیمانو، بیش از 99 هزارهزینه درمانی در این سامانه ثبت و بارگذاری شده است.
 مستمری اصحاب فرهنگ وهنر بخصوص پیشکسوتان در این یکسال چه پیشرفتی داشته است؟
اتخاذ سیاست‌های حمایتی متناسب با منزلت و جایگاه رفیع اصحاب فرهنگ و هنر خصوصاً پیشکسوتان این حوزه از اهداف و برنامه‌های صندوق اعتباری هنر است. در پی موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مهر ماه سال 97 مبلغ دریافتی مشمولان طرح تکریم و مستمری صندوق افزایش یافت و بر مبنای این افزایش، دریافتی ماهانه مشمولان طرح تکریم از 200 هزار تومان، به 800 هزار تومان و کمک مستمری ماهانه، از ۱۵۰ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. طرح تکریم به استادانی که بیش از 35 سال سابقه آفرینش کار هنری و با بیش از 60 سال سن موفق به دریافت نشان درجه ۱ هنری و صاحب سبک شناخته شده‌اند، تعلق می‌گیرد.
  چه تعداد از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از خدمات بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند شده‌اند؟
یکی از خدمات مهم حمایتی صندوق اعتباری هنر، بیمه تأمین اجتماعی است. طبق توافق به عمل آمده میان سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق اعتباری هنر هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط پس از عضویت در صندوق و معرفی از سوی معاونت‌های تخصصی مربوطه یا ادارات کل ارشاد استان‌ها با معرفی ‌نامه «صندوق اعتباری هنر» بیمه تأمین‌اجتماعی می‌شوند. تاکنون بیش از 52 هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از سوی صندوق اعتباری هنر به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند. در این طرح پرداخت ۱۸درصد حق بیمه برای فرد اصلی براساس حداقل دستمزد سالانه مصوب شورای عالی کار، مبنای زیر پوشش قرار گرفتن اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه کشور در نظر گرفته شده است. از ۱۸ درصد مذکور، ۱۰ درصد توسط صندوق و۸ درصد توسط فرد پرداخت می‌شود. در سال 96 با انعقاد تفاهمنامه با سازمان تأمین اجتماعی تعداد 12 هزار نفر به ظرفیت معرفی شدگان به سازمان تأمین اجتماعی اضافه شد. همچنین از ابتدای سال 96 تاکنون کلیه بدهی معوق سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده و صندوق اعتباری هنر هیچ گونه بدهی معوق به سازمان تأمین اجتماعی ندارد.
در خصوص تسهیلات پرداختی به هنرمندان به چه تعداد هنرمند کمک شد و با چه رقم بودجه‌ای؟
در سال 97 بیش از 1464 نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه کشور به منظور اخذ 9.6 میلیارد تومان به بانک معرفی شدند. صندوق اعتباری هنر همچنین به منظور کمک به کارآفرینان حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری از طریق تعامل مؤثر با سایر نهادهای هنری و مالی در سال 97 بیش از 36 پروژه به منظور اخذ 7.2 میلیارد تومان به صندوق کارآفرینی امید معرفی کرده است. در سال 98 طی امضای تفاهمنامه با صندوق کارآفرینی امید و به منظور کمک به اقتصاد فرهنگ و هنر و تحقق شعار رونق تولید500 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در اختیار کارآفرینان فرهنگ و هنر قرار می‌گیرد.
ماحصل سفرهای استانی در یک سال اخیر چه بوده است؟
سفرهای حمایتی از سال 96 با هدف بهره‌گیری عادلانه اعضاء در سراسر کشور از خدمات صندوق و دیدار چهره به چهره با هنرمندان و بررسی مشکلات آنها آغاز شد و طی این مدت با هنرمندان بیش از 16 استان و 150 شهرستان و نقاط روستایی از نزدیک دیدار داشته‌ایم. بیش از 3 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار در این سفرها شناسایی و از خدمات صندوق بهره‌مند شده‌اند. همچنین هنرمندان مستعد در مناطق کم برخوردار شناسایی و از طریق صندوق به رویدادهای فرهنگی و هنری معرفی شده‌اند. اتفاق خوبی که در طی این مدت رقم خورد این بود که تعدادی از هنرمندان و فعالان اجتماعی هنرمندان کمتر دیده شده و محروم را به ما معرفی و مارا در این مهم یاری می‌رسانند. پیدا کردن هنرمندان و وصل کردن آنها به هم بسیار برای حو‌زه فرهنگ مهم است با این حرکت همبستگی در حوزه فرهنگ و هنر شکل می‌گیرد و صندوق اعتباری هنر دیگر هیچگاه متوقف نمی‌شود.


کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی