فیلم‌های کیارستمی و فرهادی در فهرست صد فیلم برتر قرن

دو فیلم ۱۰ ساخته عباس کیارستمی و «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی در فهرست یکصد فیلم برتر دو دهه قرن بیست و یکم به انتخاب روزنامه گاردین قرار گرفتند.

روزنامه انگلیسی گاردین طی هفته‌های اخیر در پرونده ای خبری به بهترین آثار تولیدشده فرهنگی در زمینه های مختلف از جمله موسیقی و سینما از سال ۲۰۰۰ و در روزهای پایانی دهه دوم از قرن بیست و یکم پرداخته است.
یکصد فیلم برتر این قرن توسط چهار منتقد فیلم و دبیران صفحه سینمای این روزنامه انتخاب شده اند و در میان آنها دو فیلم ۱۰ ساخته عباس کیارستمی کارگردان فقید ایرانی (۲۰۰۲) و جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۱) به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان برنده جایزه اسکار دیده می شود که اولی رتبه هفتادوشش و دومی رتبه سی و شش را دارد.

پیتر برادشو منتقد فیلم روزنامه گاردین در نقد فیلم ۱۰ می نویسد: فیلم بسیار قابل توجه، یکی از بهترین فیلم های سال است که سادگی و صراحت فنی آن همچنین نشان دادن صریح و مستقیم زندگی و افکار زنان ایرانی آن را در ذهن بیننده ماندگار می کند. این فیلم ساده اما تاثیرگذار که یک زن در حال رانندگی در تمام صحنه ها، شخصیت اصلی آن است نشان داد کیارستمی می تواند مسیر خود را به عنوان استاد سینما در قرن بیست و یکم ادامه دهد. کیارستمی و مانیا اکبری به عنوان نقش اول این فیلم، توانستند از مجموعه ای گفت وگوها در مورد خانواده، مذهب، ازدواج و زندگی درامی خوب و مملو از جزئیات پیش روی بیننده تصویر کنند.

وی در مورد جدایی نادر از سیمین که توانست اولین اسکار را برای ایران به ارمغان آورد نوشته است: این درام قوی و پیچیده ساخته کارگردان ایرانی بر محوریت یک رویارویی بنا شده که از مرزهای جنسیت و طبقه اجتماعی فراتر می رود.
این فیلم تصویری از رابطه ای فروپاشیده و سنجش قوانین عرف جامعه است و غمی عمیق و درونی را نشان می دهد که از درون آن رابطه برخاسته است.
این فهرست با فیلم روزی روزگاری هالیوود آخرین ساخته کوئنتین تارانتینو با بازی لئوناردو دی کاپریو و برد پیت پایان می یابد و فیلم روزی خون خواهد بود ساخته پل توماس (۲۰۰۷) و با بازی دنیل دی لوئیس نیز شماره یک را در این فهرست به خود اختصاص داده است. همچنین فیلم فارنهایت ۹/۱۱ ساخته مایکل مور مستندساز آمریکایی (۲۰۰۴) نیز رتبه ۹۷ را در این فهرست به خود اختصاص داده است. 

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی