معرفی نامزدهای جشنواره آرخه/ «شیرخشک» به ایرانشهر آمد، «اتاق پرو» به نوفل لوشاتو

هیئت داوران نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه متشکل از گلاب آدینه، منوچهر اکبرلو و محمدعلی بهبودی نامزدهای جشنواره را معرفی کردند.

خبرگزاری فارس: هیئت داوران نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه متشکل از گلاب آدینه، منوچهر اکبرلو و محمد علی بهبودی طی بیانیه ای نامزدهای جشنواره را معرفی کردند. 
در متن بیانیه آمده است: ما، هیئت داوران، طی ده روز‌ به تماشای ۴۴ نمایش تک نفره، دو نفره و صحنه ای از شهرهای چهارگوشه ایران نشستیم و مجموعه ای از دغدغه ها، هنرنمایی ها و اشتیاق های هنرمندان را شاهد بودیم. این که جشنواره، فرصتی فراهم آورده است که جمعی از هنرمندان، امکان حضور و بروز توانایی های خود را به منصه ظهور برسانند، ما را بر سر شوق آورد. از آن جایی که جشنواره، رقابتی است؛ ما پس از ساعتها مشورت، انتخاب های خود را معرفی می کنیم و بدیهی است که این گزینش ها به معنایِ نفیِ تلاش افراد و گروه های دیگر نیست. امید است جشنواره، در ادامه ی مسیر خود، زمینه ساز اجرای عمومی گروه های برگزیده باشد تا در گام های بعدی خود، سهم ویژه ای در ایجاد شور و نشاط در فضای تئاتر کشور ایجاد کند.
اسامی نامزدهای نخستین جشنواره تئاتر آرخه در بخش های مختلف به شرح زیر است: 
بخش تک گویی؛ نامزدهای بازیگری زن، خانم ها:  رزا ماندندی در نمایش (روایت های بریده بریده یک زن) ، فاطمه حاج آبادی در نمایش (در مسیر باد لیوا)، نامزدهای بازیگری مرد، آقایان:  اصغر شیرزاد در نمایش (دوپامین)، امید اولیایی در نمایش (سایکوتیک)، محمد حسین شفیعی در نمایش (گاست)
نمایش های دو نفره: نامزدهای بازیگری زن، خانم ها: مرضیه ذاکری در نمایش (آوایی در زندگی)، مهسا مهاجری در نمایش (یک صحنه برای یک نفر)، سیمین غلامی در نمایش (دختر بودم پسر شدم)، نامزدهای بازیگری مرد، آقایان:سید مصطفی شاهچراغ در نمایش (شرتل)، حسین حسام نژاد در نمایش (شرتل) 
بخش گروهی؛ نامزدهای بازیگری مرد، آقایان: احمد صمیمی در نمایش (ایستگاه بعدی)، شایان موسوی در نمایش (من از مهرداد متنفرم)، رضا همتی در نمایش (اومان اصل بی ریشه)، ایمان نظیمی در نمایش (ایستگاه بعدی). نامزدهای بازیگری زن، خانم ها؛ رکسانا فیروزی در نمایش (تب)، مرجان آقا نوری در نمایش (دو بیگانه تابع سرنوشتی مشترک)، نیلوفر کوشا مهر در نمایش (اومان اصل بی ریشه)، فریبا امینیان در نمایش (ایستگاه بعدی)
نامزدهای بهترین کارگردانی؛ احمد صمیمی کارگردان نمایش (ایستگاه بعدی)، سعید حسین پور کارگردان نمایش (دو بیگانه تابع سرنوشتی مشترک)، خانم الهه موچانی کارگردان نمایش (اومان اصل بی ریشه)، نامزدهای بهترین نمایشنامه: هما پارسایی سرشت نویسنده نمایش (ایستگاه بعدی)، حمید رضا اسد زاده نویسنده نمایشنامه (من از مهرداد متنفرم)، خانم الهه موچانی نویسنده نمایشنامه (اومان اصل بی ریشه)، نامزدهای آثار برگزیده جشنواره؛ 
نمایش (ایستگاه بعدی)، نمایش (گاست)، نمایش (شرتل) همچنین اثر برگزیده مردمی در اختتامیه جشنواره معرفی می شود.
نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه با ریاست رحمان خوب زاده و دبیری رضا آشفته ۱۸ اای ۲۸ آبان ماه در عمارت نوفل لوشاتو برگزار شد. 
اختتامیه نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه با حضور شرکت کنندگان در جشنواره، جمعی از هنرمندان و مهمان خارجی روز شنبه ۲۳ آذر ماه در هتل اسپیناس برگزار می شود. 
*نوید معمار، «شیر خشک» را در تماشاخانۀ ایرانشهر روی صحنه می‌برد
«شیر خشک» با طراحی و کارگردانیِ نوید معمار و تهیه‌کنندگیِ بهروز محمودی در دی‌ماه 1398 در تماشاخانۀ ایرانشهر روی صحنه می‌رود.
این اثر، برآمده از گروه تئاتر «آماتا» است؛ دغدغۀ اصلیِ این گروه، پیوند فضاسازی غربی رابرت ویلسون با فضاسازیِ شرقیِ گروتفسکی است. «شیر خشک» دومین پروژه در راستای هدف اصلیِ گروه تئاتر «آماتا» یعنی تأکید بر تصویر و تئاتر فضا (بدون دیالوگ و مبتنی بر تصویرسازی) است.
پروژۀ قبلیِ نوید معمار، نمایش «آقامحمدخان» بوده که در جشنوارۀ فجر اجرا و برندۀ تندیس موسیقیِ این جشنواره شد. «آقامحمدخان» در فستیوال‌های Unidram (آلمان) و Map (باکو) به نمایش درآمده است؛ اما پس از قبولی در فستیوال‌های متعدد به سبب حمایت‌نشدن، مشکل مالی و بعضاً مشکل دریافت ویزا نتوانسته به صورت حضوری روی صحنه برود؛ به عبارتی، اولین پروژۀ گروه «آماتا»، در فستیوال‌های Zlomvaz (پراگ) وMiami performance (میامی) به صورت فیلم اجرا پخش شد و پس از قبولی در فستیوال‌های Koleso teatr kiev (اوکراین)، International youth theatre festival verme (بلغارستان)، Performance art depot (آلمان)، Festival opera prima (ایتالیا) و Kufar international festival (بلاروس) به دلیل مشکلات ذکرشده امکان اجرا نیافت.
* «اتاق پرو» در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می‌رود
نمایش «اتاق پرو» به نویسندگی و کارگردانی نغمه نوذری در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود. این تئاتر کمدی از روز سه شنبه 12 آذرماه تا 15 دی‌ماه هر شب ساعت 21:00 اجرا خواهد شد. در این نمایش محمدرضا عیوضی خواننده مطرح موسیقی پاپ کشورمان، ایمان اصفهانی، نسترن ابراهیم زاده و نگین سرتیپی به ایفای نقش می‌پردازند. 
در خلاصه این نمایش امده است: در اتاق پرو وودی آلن تصمیم میگیرد در کشور ایران تئاتر کار کند. کوگل ماس، پروفسور ادبیات زبان لاتین و یونانی سیتی کالج زندگی زناشویی ناموفقی را تجربه می‌کند. به همین علت برای مشورت و کمک ابتدا به مطب روانکاو و سپس به دفتر پرسکی جادوگر میرود. پرسکی و دستیارش پیشنهاد می‌کنند با یک کتاب وارد اتاق پرو جادویی شده و با گذر از زمان و در بین شخصیتهای داستان به دنبال عشق واقعی برود. پروفسور کتاب مادام بوآری را انتخاب کرده و وارد اتاق پرو میشود. علاقمندان به تئاتر می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.
*اجرای نمایش «گروفالو» در سینما کانون ساری
نمایش «گروفالو» با طراحی و کارگردانی آرش شریف‌زاده در سینما کانون ساری بر روی صحنه رفت.این نمایش به نویسندگی بهرام جلالی‌پور به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مازندران، از دوم آذر 98 در ساری اجرا می‌شود.
نمایش شاد «گروفالو» که با استقبال کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها مواجه شده است تا روز 20 آذر 1398 در سالن سینما کانون ساری واقع در بلوار امیر مازندرانی، خیابان رودکی (شهبند)، جنب بوستان سنگ، صبح‌ها و عصرها در چهار سانس ویژه مدارس و مهدهای کودک با هماهنگی قبلی در حال اجراست.
این نمایش داستان بچه موش خیال‌باف و تنبلی است که پدر و مادرش نقشه‌ای می‌کشند تا او خود به جنگل رفته و غذایش را خودش پیدا کند. در راه، روح پدربزرگ به کمکش می‌آید تا او را از شر حیوانات درنده نجات دهد. اما در این میان اتفاق‌‌های خیلی عجیبی برایش می‌افتد...
علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و هماهنگی می‌توانند با شماره تلفن‌ 33608754 – 011 تماس بگیرند.یادآوری می‌شود نمایش «گروفالو» پیش از این در مرکز تئاتر کانون و برخی از سالن‌های نمایشی تهران و دیگر شهرهای کشور به روی صحنه رفته بود و تاکنون ۱۸ مقام در جشنواره‌های داخلی و خارجی نیز دریافت کرده و منتخب جشنواره نمایش کودک و نوجوان تونس نیز شده است.
*نخستین تصاویر نمایش «فرمالیته» 
نخستین تصاویر از نمایش فرمالیته به نویسندگی و کارگردانی علی صفری رونمایی شد، این نمایش هم‌اکنون اجرای خود در پردیس تئاتر شهرزاد را دنبال می‌کند.
سلاله ارغوان، احسان خان‌محمدی، هامون خان‌محمدی، نجمه صفایی، حامد عابدی، شیده غفاریان، نگین فیروزمنش، اریک قاراسمیان، مجید قفلی، امیرعلی گودرزی بازیگرانی هستند که در فرمالیته به ایفای نقش می‌پردازند.
صفری پیش از این آثاری همچون آشویتس زنان، ملاقات، کرونوس، جویستیک و مجنونین همیشگی را روی صحنه داشته است، کرونوس آخرین تجربه کارگردانی این کارگردان جوان، خرداد و تیر ماه امسال در عمارت نمایشی نوفل لوشاتو روی صحنه رفته است.گفتنی است فرمالیته آذر و دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۵ در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود، مسعود حمزه‌ای تهیه کنندگی اثر را بر عهده دارد.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی