هنرکارت با هدف شفافیت و امکان بالا بردن عدالت در نحوه ارائه خدمات مالی به اعضای صندوق اعتباری هنر طراحی شد.

پیرو درج مطلبی با عنوان «هدیه به نویسندگان، با طعم تحقیر» منتشر شده در خبرگزاری مهر با کد خبری 5180254 به تاریخ 1400/01/15  پاسخ صندوق اعتباری هنر به شرح زیر است:

1- صدور هنر کارت در پاسخ به مطالبات چندین ساله اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، تکمیل زنجیره حمایتی و خدماتی و براساس نیاز سنجی های انجام گرفته طی جلسات متعدد با فعالان حوزه فرهنگی و هنری در سال ۹۹ بعنوان کارت شناسایی و اعتباری اعضای صندوق اعتباری هنر عملیاتی شد. 
۲- از آنجا که هنرکارت عضو شبکه شتاب است، تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و... را پوشش می دهد تلفیقی از کارت شناسایی، بانکی و رفاهی است که تاکنون شبیه این کار در کشور صورت نگرفته است. براین اساس جلسات متعدد با بانک ها و نهادهای مالی برگزار شد. طی نتایج بدست آمده و تجربه موفق بانک آینده در راه اندازی باشگاه مشتریان، امکان ارائه خدمات به اعضای صندوق براساس اهداف مذکور از طریق این بانک میسر شد.
۳- ارائه بن خرید کتاب تاکنون از طریق معاونت فرهنگی صورت می گرفته است و صندوق تاکنون کمک هزینه ای بابت خرید بن کتاب از طریق  بانک های دیگر مبلغی به حساب اعضا واریز نکرده است. 
۴- تاکنون بیش از ۸۸ هزار نفر در سامانه هنر کارت ثبت نام کرده اند. از این تعداد ۶۳ هزار نفر عضو صندوق و مشمول دریافت هنرکارت هستند. بیش از ۴۳ هزار کارت تاکنون چاپ و ارسال شده است و مراحل ارسال بیش از ۱۶ هزار کارت در حال انجام است.
۵- از آنجا که بیمه شدگان صندوق مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند از سوی صندوق پیشنهاد شد برای حمایت از اعضا، کمک هزینه بیکاری ایام کرونا بدلیل مشکلات ناشی از تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری کشور پرداخت شود. با پیگیری های صورت گرفته و با حمایت مجموعه دولت، علی رغم محدودیت های بودجه ای، طی دو مرحله مبلغ ۵ میلیون تومان به هنرمندان دارای نشان درجه یک هنری و یک و نیم میلیون تومان به تمامی اعضای صندوق به عنوان تسهیلات کمک هزینه ایام بیکاری کرونا از طریق هنر کارت واریز شد. لازم به ذکر است تخصیص مرحله دوم واریزی کمک هزینه ایام بیکاری کرونا در آخرین روزهای پایانی سال محقق شد که صندوق نیز به محض اخذ بودجه که مقارن با روزهای پایانی سال بود، وجه مذکور را به حساب ذی نفعان واریز کرد.
۶- با توجه به چندمنظوره بودن این کارت، فرایند تولید و توزیع این کارت زمانبر است. لذا به منظور مساعدت و تسهیل در دریافت مبالغ واریزی برای کسانی که پیامک واریز برای آنها ارسال شده بود اما هنرکارت خود را دریافت نکرده بودند از طریق مراجعه به شعب بانک عامل در سراسر کشورفراهم شد.
۷- طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان ها تصمیم گرفته شد هنرکارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها توزیع و هنرکارت هنرمندان  تهرانی  به آدرس ثبت شده در سامانه هنرکارت ارسال شود که این موضوع از طریق انتشار اخبار در سایت صندوق، رسانه ها، ارسال پیامک، اطلاع رسانی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و...به اطلاع اعضا رسید و روال تحویل از اولین هنرکارت ارسالی تا کنون هیچگونه تغییری نداشته است.  انتظار می رود اصحاب محترم فرهنگ و هنر با مراجعه به پایگاه های اطلاع رسانی صندوق از نحوه ارائه خدمات مطلع شوند.
۸- هنرکارت با هدف شفافیت و امکان بالا بردن عدالت در نحوه ی ارائه ی خدمات مالی به اعضای صندوق طراحی شد. مبالغ از سوی صندوق به حسابی که از سوی بانک عامل به نام اشخاص افتتاح شده است، واریز می شود. از این رو هیچگونه سود و منفعتی متوجه صندوق و دیگر نهادهای مربوطه نمی شود.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی