مديرعامل صندوق اعتباري هنر در گفتگو با ايلنا:به دنبال ايجاد هسته‌هاي کارآفريني و درآمدهاي پايدار براي هنرمندان هستيم

1400/07/20
کارشناس روابط عمومی

https://honarcredit.ir/qui-wq240213811

با برخي مجموعه‌ها مکاتباتي داشته‌ايم تا هسته‌هاي کارآفريني هنر ايجاد کنيم. با يکي از بانک‌ها هم مکاتبه داشته‌ايم و تقريبا به جمع‌بندي‌هاي نهايي رسيده‌ايم و انشالله پس از قطعي شدن، خبر و جرييات آن اعلام خواهد شد.

 ايلنا، صندوق اعتباري هنر نهادي‌ست که تلاش دارد هنرمندان همه شهرها و استان‌ها را زير پوشش بگيرد تا با ارائه خدمات به آن‌ها بخشي از مشکلات معيشتي و صنفي‌شان را حل کند گرچه گاها نقدها و اعتراضاتي از سوي هنرمندان نسبت به عملکرد صندوق اعتباري هنر در رسانه‌ها نيز منتشر مي‌شود. يکي از گروه‌هايي که طي ماه‌هاي اخير به اين صندوق نقدهايي وارد دانسته‌اند، برخي اعضاي انجمن صنفي هنرمندان موسيقي هستند. اين عده از عدم امکان ثبت نام اعضاي خود در سايت اين نهاد براي دريافت بيمه تکميلي خبر داده‌اند. به گفته علي مغازه‌اي (سخنگوي انجمن صنفي هنرمندان موسيقي) در حال حاضر پرونده بيش از 1200 نفر از اعضا بلاتکليف است و مسئولان مربوطه با وجود درخواست‌هاي مکرر اعضا، به وعده‌هاي خود عمل نکرده‌اند و سوالات آن‌ها را بي‌پاسخ گذاشته‌اند.

محمد معتمدي (خواننده موسيقي ايراني) نيز طي روزهاي گذشته نسبت به باطل کردن بيمه‌اش از سوي خانه موسيقي با انتشار متني اعتراض کرد و نوشت: اگر دولت چيزي به نام «حق بيمه» براي هنرمندان موسيقي قائل است چرا اين حق بايد به نهادي واگذار شود که بسياري از اهالي موسيقي مثل خود بنده علاقه‌اي به عضويت در آن ندارند؟

سيدمجيد پوراحمدي (مديرعامل جديد صندوق اعتباري هنر) در گفتگو با ايلنا، درباره ابهامات موجود توضيحاتي ارائه کرد. رييس جديد صندوق اعتباري هنر، درباره نحوه ثبت نام هنرمندان براي دريافت بيمه تکميلي گفت: طبيعتا آن‌هايي که در صندوق عضو هستند، مي‌توانند براي دريافت بيمه تکميلي اقدام کنند.

او افزود: صندوق اعتباري هنر با همه تشکل هاي فرهنگي و هنري در ارتباط است و در اين زمينه انحصاري در کار نيست. ما ضوابطي داريم که بر همان اساس اقدام مي‌کنيم و افرادي که در اين‌باره‌ مشکل دارند، مي‌توانند با صندوق تماس بگيرند و به بيان مشکلاتشان بپردازند تا ما آن‌ها را حل کنيم.

پوراحمدي در پاسخ به اين سوال که آيا تشکلي مانند خانه موسيقي مي‌تواند اقدام به بيمه يا قطع بيمه افراد کند، گفت: خانه موسيقي تاکنون چنين کاري نکرده و هيچ اجبار و انحصاري براي عضويت هنرمندان در انجمن‌ها و اصناف و ديگر تشکل‌ها در کار نيست. هيچ مکاتبه‌اي هم مبني بر قطع بيمه فرد يا افرادي با صندوق اعتباري هنر وجود نداشته است.

او گفت: درباره بحث‌هاي مطرح شده با موضوع تامين اجتماعي بايد بگويم روال انجام کارها (به صورت طبيعي در حال انجام است) هيچگونه ارتباطي با روند فعاليت صندوق اعتباري هنر ندارد. هرچند من دستور داده‌ام مشکلات رخ داده در اين بخش هم به صورت ويژه مورد بررسي قرار گيرد و دنبال شود و به نتيجه برسد. اگر بتوانيم کمک ويژه‌اي کنيم، دريغ نخواهيم کرد تا دغدغه‌ها برطرف شود.

پوراحمدي درخصوص فرايند معرفي اعضا به تأمين اجتماعي گفت: اعضا مي توانند پس از عضويت در صندوق براساس قوانين و مقررات اقدام به مطالبه برقراري تأمين اجتماعي نمايند.

او در تکميل صحبت‌هايش گفت: متقاضيان پس از معرفي به سازمان تأمين اجتماعي مي توانند يکي از طرح ها با نرخ هاي 12 ،14 يا 18درصد را انتخاب کنند و از خدمات آن بهره مند شو ند. صندوق اعتباري هنر 10 در صد حق بيمه افراد را پرداخت و بيمه شده براساس طرح انتخابي 2 يا 4 يا 8 را پرداخت مي نمايد.

پوراحمدي در رابطه با نحوه معرفي هنرمندان از سوي تشکل‌ها و نهادهاي مورد تاييد نيز گفت: زماني که هنرمند متقاضي عضويت درصندوق است جهت تاييد و انجام ادامه کارها بايد نامه‌اي از مراجع ذي صلاح اخذ کند. اين نامه انحصار به جاي خاصي ندارد. به صورت کلي هر هنرمند براساس رسته‌اي که دارد، بايد از معاونت‌ها و يا صنوف تخصصي مرتبط نامه اخذ کند و در استان‌ها هم اين کار توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام مي‌شود. پس از عضويت هنرمند در صندوق نامه درخواست برقراري بيمه تأمين اجتماعي از ادارات کل و يا معاونت ها به صندوق ارسال و پس از تجميع اسامي در پايان هر فصل ، توسط صندوق به صورت ليست واحد به تأمين اجتماعي ارسال مي شود.

مديرعامل جديد صندوق اعتباري هنر در ادامه، درباره وضعيت اخذ نامه تاييد از تشکل‌هايي غير از ارشاد و معاونت هنري توضيح داد: براساس هماهنگي‌هاي صورت گرفته هنرمندان مي‌توانند از صنوف تخصصي دريافت کنند. اما به صورت کلي اين تاييد توسط معاونت‌هاي مرتبط وزارت ارشاد و ادارات کل استان‌ها انجام مي‌گيرد.

وي درباره دلايل قطع بيمه برخي هنرمندان تحت پوشش تامين اجتماعي و عضو صندوق، گفت: برخي افراد بنا به دلايل و شرايط خاص سهم بيمه خود را به تامين اجتماعي پرداخت نمي‌کنند و اين اتفاق تا دوماه، سه ماه، چهار ماه تکرار مي‌شود و مشکلاتي را ايجاد مي‌کند. مثلا هنرمند بر اساس تعامل بايد از هجده درصد، هشت درصد را پرداخت کند و پرداخت ده درصد ديگر به عهده صندوق است. ما مبالغ را ماهانه پرداخت مي‌کنيم، حال اگر هنرمند در مهلت قانوني سهم خود را پرداخت نکند تامين اجتماعي برابر مقررات به صورت خودکار بيمه او را قطع مي‌کند. اين قضيه به ارشاد، معاونت هنري، صندوق اعتباري هنر، خانه موسيقي و جاهاي ديگر ارتباط ندارد.

پوراحمدي در پاسخ به اين سوال که مشکل افرادي که بيمه‌شان قطع شده چگونه حل مي‌شود، گفت: حل شدن اين مشکل نيز فرايندي دارد. تامين اجتماعي دراين بخش سختگيري‌هايي دارد، اما با وجود تعاملات موجود همکاري‌هايي در اين بخش وجود دارد تا حل مشکلات تسريع شود. بايد مجددا مکاتباتي صورت گيرد. فرد بايد مجددا از سوي ادارات کل، معاونت‌ها صنوف تخصصي نامه دريافت کند. اگر هم فرد موفق به اين کار نشد صندوق اعتباري هنر آمادگي اين را دارد با هماهنگي و برابر ضوابط کار اعضا در اينباره را انجام دهد.

او افزود: درمورد آقاي محمد معتمدي هم به همکاران سپرده‌ام مشکلشان را پيگيري کنند. حتي اگر ايشان تمايل داشته باشد براي حل مشکلشان بلافاصله از طريق صندوق نامه مي‌زنيم. در کل هيچ تبعيض و انحصاري وجود ندارد و ما طبق حقوقي که دولت در نظر دارد، موظف هستيم خدماتي را به اعضا ارائه دهيم و اين دغدغه درمورد همه يکسان است. در مورد آقاي معتمدي و تمامي هنرمندان حوزه موسيقي هم به همين صورت است و هر هنرمندي که در اين جامعه فعاليت مي‌کند و دست به خلاق آثاري براي مردم مي‌زند و با دسترنج خودش زندگي مي‌کند، براي ما قابل احترام است. در شرايط خاص يکي دو سال گذشته اهالي فرهنگ و هنر بيشترين فشارها و آسيب‌ها را متحمل شده‌اند و ارائه خدمات به آن‌ها را وظيفه خودمان مي‌دانيم و منتي در کار نيست. بر اساس دستورات وزير محترم ارشاد اين آمادگي را داريم تا فراتر از وظايف و اختياراتمان عمل کنيم.

پوراحمدي در ادامه، درباره ديدگاه‌ها و اهداف صندوق اعتباري هنر در نحوه ارائه خدمات به هنرمندان کشور توضيح داد: هنرمندان زينت کشور هستند و خدمات ويژه‌اي به فرهنگ و هنر کشور ارائه کرده‌اند و براي اعتلا و ارتقاي آن زحمت کشيده‌اند. هنرمندان بخشي از فرهنگ کشور هستند و توليدات موجود حاصل تلاش آن‌هاست. ديدگاه ما و ديگر همکاران در صندوق اعتباري هنر، اين است که هنرمندان ذخاير و سرمايه‌هاي کشورمان هستند و ما به عنوان نماينده دولت موظفيم هرآنچه را از دستمان برمي‌آيد، براي آن‌ها انجام دهيم.

او ادامه داد: حمايت‌هاي مختلفي را مدنظر داريم که به واسطه آن کرامت و شأن هنرمندان حفظ شود. اصلا هدف از ايجاد نهادي مانند صندوق اعتباري هنر اين است که ما به گونه‌اي عمل کنيم که شئون اقشار مختلف هنرمندان کشور در همه رسته‌ها حفظ شود و آن‌ها در مسيرهاي بروکراسي و اداري درگير اتفاقات و گرفتاري نشوند. قشر فرهيخته هنرمندان مورد علاقه و وثوق مردم هستند و دغدغه ما اين است به جايگاه و منزلت آن‌ها خدشه‌اي وارد نشود.

رييس صندوق اعتباري هنر با اشاره به اينکه اساس کار دولت آقاي رييسي حمايت از هنرمندان و حفظ‌شان و منزلت آن‌هاست، گفت: تاکيدات وزير ارشاد آقاي محمدمهدي اسماعيلي و مجموعه تحت مديريتشان به من و مجموعه صندوق اعتباري هنر اين است که موضوع به صورت ويژه مورد توجه قرار گيرد و تا آنجا که امکان دارد و ميسر است، زمينه‌ها و مواردي که جلوي حل سريع مسائل را مي‌گيرد، برطرف شود. همچنين اين تاکيد هم وجود دارد که اگر موانعي چه در آيين‌نامه‌هاي زائد و چه در دستورالعمل‌هاي قابل اصلاح وجود دارد، برطرف شود و ما هم براي رسيدن به اين اهداف تمام تلاش خود را به کار خواهيم گرفت. اگر موضوعاتي براي هنرمندان هر عرصه و هر صنف دغدغه شده قطعا از سوي ما مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پوراحمدي بيان کرد: در راستاي اتفاقات و اهدافي که درباره‌شان توضيح دادم، ما در صندوق مرکز پاسخگويي داريم که بتوانيم از طريق نکته‌ها و موضوعاتي که بعضا در رسانه‌هاي کشور مطرح مي‌شود، سريع‌تر از قبل به حل مسائل بپردازيم و به اين ترتيب گپ‌هايي که در بعضي از روال اداري و سيستمي وجود دارد، برطرف شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه از تلاش براي حل مشکلات و رفع کاستي‌ها استقبال مي‌کند، گفت: به هرحال يک سيستم مي‌تواند نواقصي داشته باشد که آن نواقص به مرور با برخي اظهار نظرها و برخي کارهاي کارشناسي برطرف مي‌شود.

پوراحمدي در پاسخ به اين سوال که صندوق اعتباري در دولت جديد چه برنامه‌هايي براي ارائه بهتر خدمات به هنرمندان را در دستور کار قرار داده، گفت: روال و حمايتهايي که در دوران کرونا طي يکي دو سال گذشته وجود داشته، ادامه دارد. اما ما تلاشمان بر اين است که ضمن انجام کارها و حمايت‌هاي جاري، به گونه‌اي عمل کنيم که وارد مرحله توانمندني بسياري از هنرمنداني شويم که طي اين سال‌ها آسيب ديده‌اند، شويم. با برخي مجموعه‌ها هم مکاتباتي داشته‌ايم تا طي اين اتفاق هسته‌هاي کارآفريني هنر ايجاد کنيم. با يکي از بانک‌ها هم مکاتباتي داشته‌ايم و تقريبا به جمع‌بندي‌هاي نهايي رسيده‌ايم و انشالله پس از قطعي شدن اين اتفاق خبر و جرييات آن اعلام خواهد شد. قرار است بانک مذکور و ديگر مجموعه‌ها و نهادها بر اساس مسئوليت‌هاي اجتماعي‌شان کمک کنند تا هسته‌هاي کارآفريني هنر ايجاد شود و هنرمندان سراسر کشور به آن‌ها وارد شوند و از زمينه و بستر حمايتي ايجاد شده، و تسهيلات در نظر گرفته شده بانکي بهره‌مند شوند. تلاش اين است تسهيلات درنظر گرفته شده با شرايط ويژه در نحوه پرداخت، به هنرمندان ارائه شود و اگر اين طرح انشالله تا چند روز آينده نهايي شود، جزييات آن اعلام خواهد شد. در بخش اقتصاد هنر نيز برنامه‌هايي را در نظر داريم تا بتوانيم اين روند را به مسيري برسانيم تا چرخش کسب و کار اقتصادي اتفاق بيفتد. تلاشمان اين است با فعاليت‌هايي که در حوزه اقتصاد هنر و ساير حوزه‌هاي اقتصادي داريم، منابع و درآمدهاي پايدار ايجاد کنيم و آن درآمدها مجددا در مسير حمايتي هزينه شود. مهمترين نکته‌اي هم که در بخش حمايتي مي‌تواند براي هنرمندان ايجاد شود و دغدغه بسياري از آن‌هاست بحث حمايت‌هاي پايه‌اي ازجمله بيمه است که در آينده به شکل گسترده‌تري مورد توجه قرار خواهد گرفت. زماني که هنرمند از اين حيث تامين باشد بسياري از دغدغه‌هايش برطرف مي‌شود.

رييس صندوق اعتباري هنر درباره بيمه تکميلي هنرمندان در سال 1400 نيز توضيحاتي داد. او گفت: يکي از کارهاي مهمي که در رابطه با بيمه تکميلي امسال انجام شد و مي‌تواند اثرات مثبت داشته باشد، اين بود که سهم پرداخت هنرمندان يا بيمه‌گذاران همان مبلغ سال گذشته است و افزايش نيافته است. ما عدد پارسال را ثابت نگه داشتيم.

پوراحمدي در پايان گفت: عضو کردن هنرمندان نواحي مختلف کشور جزو اولويت‌هاي ماست، منتهي در يکي دو سال گذشته به دليل وجود بيماري کرونا بخشي از سفرهاي حمايتي صندوق اعتباري محدود شده بود و حال مشغول برنامه‌ريزي‌هايي هستيم تا اين بخش را هم سر و سامان دهيم.


تعداد بازدید : 735

یک قاب از صندوق

راه‌های ارتباطی

مرکز تماس

 شماره مرکز تماس: 42713000 (30 خط)

 شماره پیامک مرکز تماس: 500028180

 پست الکترونیکی مرکز تماس : cc@honarcredit.ir

 نشانی صندوق

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه ششم، پلاک ۱۳، ساختمان هنر

شماره نمابر (فکس) : ۸۸۷۳۰۶۸۸ ; صندوق پستی : ۱۵۸۶۸۵۶۱۱۱

پست الکترونیک : info@honarcredit.ir

پست الکترونیک روابط عمومی : pr@honarcredit.ir

با ما در شبکه‌های اجتماعی