قدم‌هایی برای انتفاع هنر و هنرمندان

1400/10/08
کارشناس روابط عمومی

https://honarcredit.ir/qui-313074996004352

روزنامه ايران در يادداشتي نوشت: تعامل کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاد در باب اقتصاد فرهنگ و هنر اتفاق مبارکي است که اين اميدواري را بيش از پيش ايجاد مي‌کند که بتوان قدم‌هاي مهمي در اين زمينه برداشت.

روزنامه ایران هشتم دی در یادداشتی به قلم سیدمجید پوراحمدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر نوشت:تعامل کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد در باب اقتصاد فرهنگ و هنر اتفاق مبارکی است که این امیدواری را بیش از پیش ایجاد می‌کند که بتوان قدم‌های مهمی در این زمینه برداشت.با توجه به آن‌که یکی از سرفصل‌های اصلی دولت سیزدهم و به تبع آن برنامه وزیر ارشاد است، ایجاب می‌کند که همه مجموعه‌هایی که بتوانند در ریل‌گذاری و تسهیلگری این مهم و برای رسیدن به این هدف، مجموعه وزارت ارشاد را همراهی کنند پا به میدان بگذارند و همگی در کنار هم، چنین موضوع مهم و اولویت‌داری را به سر منزل مقصود برسانند.
بدیهی‌ است که در این بستر، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین قسمت‌ها، حضور قانون‌گذاران است که به دلیل همین اهمیت، نشستی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و مسائل، مشکلات، آسیب‌ها و چالش‌های این بخش مورد تعامل و گفت‌وگو قرار گرفت که ضمن بررسی این مسائل، نحوه ورود مجلس به این حوزه نیز مورد تبادل و گفت‌وگو قرار گرفت.
بی‌هیچ تعارفی باید گفت که مباحث مطرح شده در این نشست، مهم و اساسی بود و بحث‌های خوبی نیز پیرامون‌شان شکل گرفت که یکی از این بحث‌ها ترمیم زیرساخت‌های بخش‌ خصوصی و مانع‌زدایی از فعالیت‌های آنها بود. در حضور معاونان سازمان برنامه و بودجه، بحث تسهیلات برای تولیدکنندگان مورد بررسی قرار گرفت و خط تولید آثار و محصولات فرهنگی زیرذره‌بین‌ قرار گرفت تا بتوان حمایت‌های بیشتری از این حوزه با پای کارآوردن بانک‌های عامل و اعطای تسهیلات برای ارتقای کمی و کیفی این زیرساخت‌ها مورد توجه جدی و البته عملیاتی قرار بگیرد و همگی اینها هم در بخش بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
مجموعه مجلس، از باب قانون‌گذاری و تسهیلگری و حذف موانع پیش‌روی اقتصاد فرهنگ و هنر بسیار می‌تواند عاملی تعیین‌کننده و اثرگذار باشد و هر چه این نزدیکی میان مجلس و وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دست‌اندرکاران بیشتر شود، امیدواری‌ها برای ارتقا و بهبود وضع اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر خواهد شد.
در نظر داشته باشیم که در نهایت، هنرمندان ما هم از این بخش منتفع خواهند شد و به‌ عنوان مثال وقتی تعداد سینماها و صندلی‌ سالن‌های سینما افزایش پیدا کند اکران‌ها بیشتر خواهد شد و تولید بالاتر خواهد رفت و قطعاً هنرمندان هم از این منظر، بیشتر از گذشته نفع خواهند برد.
نکته دیگر اینکه کرونا متأسفانه آسیب‌های بسیاری به حوزه فرهنگ و هنر و هنرمندان ما وارد کرد که تلاش دولت سیزدهم از همان آغاز کار حمایت و جبران زیان این بخش از جامعه بود و برای این کار هم بسته‌های مختلفی را تعریف کرد که بخشی‌ از آنها اجرا شد و بخشی دیگر بزودی اجرا می‌شود. تمام تلاش ما باید این باشد که هنرمندان و فرهنگیان کشور که متحمل گرفتاری‌های بسیاری در این دوره شدند دوباره بتوانند مثل گذشته کار خود را از سر بگیرند.
دولت و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با  تمام محدودیت‌هایی که در بحث منابع مالی دارند از این موضوع لحظه‌ای غافل نشده و تلاش داریم این حمایت‌ها روزبه‌روز بیشتر و بهتر شود.

تعداد بازدید : 1834

یک قاب از صندوق

راه‌های ارتباطی

مرکز تماس

 شماره مرکز تماس: 42713000 (30 خط)

 شماره پیامک مرکز تماس: 500028180

 پست الکترونیکی مرکز تماس : cc@honarcredit.ir

 نشانی صندوق

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه ششم، پلاک ۱۳، ساختمان هنر

شماره نمابر (فکس) : ۸۸۷۳۰۶۸۸ ; صندوق پستی : ۱۵۸۶۸۵۶۱۱۱

پست الکترونیک : info@honarcredit.ir

پست الکترونیک روابط عمومی : pr@honarcredit.ir

با ما در شبکه‌های اجتماعی