عضویت در صندوق

تمامی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران واجد شرایط با عضویت در صندوق اعتباری هنر می‌توانند از خدمات و حمایت‌های این صندوق بهره‌مند شوند. ملاک عضویت در صندوق و تمدید آن مشروط به استمرار فعالیت حرفه‌ای است.

شرایط عمومی و مدارک مورد نیاز برای عضویت:

 • ارائه معرفی نامه از سوی معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها
 • تکمیل فرم عضویت
 • پرداخت حق عضویت

متقاضی پس از ایجاد صفحه شخصی در بخش عضویت وب‌سایت، تکمیل اطلاعات درخواستی، تایید مدارک الصاقی توسط کارشناسان صندوق و پرداخت حق عضویت 5۰۰.۰۰۰ ریالی‌، فرایند عضویت را تکمیل و شماره عضویتی ۸ رقمی دریافت می‌نماید. لازم به توضیح است که فعالان قرآنی و مطبوعاتی افزون بر شرایط آیین‌نامه عضویت صندوق اعتباری هنر، باید شرایط مندرج در تارنمای معاونت قرآن و عترت و تارنمای معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی را نیز کسب نمایند.

مشاهده مراحل عضویت

برابر توافق صورت گرفته میان سازمان تامین ‌اجتماعی و وزارت فرهنگ وارشاداسلامی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌ نگاران واجد شرایط پس از عضویت در صندوق اعتباری هنر و معرفی از سوی معاونت‌های تخصصی مربوطه یا ادارات کل ارشاد استان‌ها با معرفی ‌نامه «صندوق اعتباری هنر» بیمه تأمین ‌اجتماعی می‌شوند. اعضا صندوق اعتباری هنر می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد از کمک ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معادل ۱۰ درصد حداقل دسـتمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار شوند.

ضوابط و مقررات مشمولین طرح بیمه تامین اجتماعی :

پس از معرفی متقاضی از سوی معاونت‌های تخصصی ذیربط، صندوق اعتباری هنر طبق ضوابط و شرایط زیر اقدام به بیمه هنرمندان می‌کند.

 • عضویت در صندوق اعتباری هنر
 • متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • حداکثر سن برای درخواست و عقد قرارداد برای مردان و زنان ۵۰ سال است، چنانچه سن متقاضی بیش از سنین یاد شده باشد، پذیرش درخواست وی وابسته به دارابودن سابقه پرداخت حق‌ بیمه قبلی به میزان برابر مدت مازاد سنی مقرر خواهد بود. افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند از اعمال شرط سنی معاف می‌باشند.

در سال 1402 براساس قرارداد منعقد شده با «بیمه دانا» سطح جامعی از خدمات درمانی در قالب ۳ طرح (امید، آرامش و رفاه) با تعهدات و پوشش‌های متفاوت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ارائه می‌شود.

این خدمات شامل معرفی اعضا به موسسات مالی و اعتباری و بانک‌ها به منظور دریافت وام، تسهیلات اعتباری و تمامی کمک‌های حمایتی برای خلق آثار فرهنگی و هنری و سینمایی، مشارکت با تهیه کنندگان این آثار، ایجاد اشتغال و نظایر آن است.

تمامی هنرمندانی که بنا بر دلایلی از قبیل کهولت سن، عائله‌مندی، بیماری و از کار افتادگی قادر به تامین حداقل معاش زندگی خویش نبوده و از محل دیگری همچون صندوق‌های بازنشستگی دولتی یا موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (کمیته امداد، بهزیستی و ...) مستمری دریافت نکنند، پس از احراز صلاحیت و با تأئید دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، مشمول دریافت کمک مستمری می‌شوند.

ضوابط و مقررات مشمولین طرح کمک مستمری:

 • عضویت در صندوق اعتباری هنر
 • حداقل سن برای خانم ها ۵۵ سال و برای آقایان ۶۰ سال تمام می‌باشد.
 • حداقل ۲۰ سال سابقه فعالیت در یکی از رشته های فرهنگی و هنری

خدمات طرح تکریم به هنرمندان، نویسندگان و شاعران پیشکسوت و فرهیختگان صاحب سبکی که از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین شده‌اند، از سوی صندوق اعتباری هنر پرداخت می‌شود.

شرایط بهره‌مندی از طرح تکریم :

 • بیش از ۳۵ سال سابقه آفرینش حرفه‌ای هنری
 • بیش از ۶۰ سال سن
 • در جامعه هنری کشور از حسن شهرت برخوردار بوده و صاحب سبک ویژه خود باشند.
به موجب تبصره 2 ماده 63 و ماده 68 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب 91/10/02 و نیز سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان مصوب 94/04/23 هیئت محترم وزیران، کسانی که مشمول موارد یاد شده می‌باشند باید گواهی رسمی ایثارگری و یا جانبازی خود را از بنیاد ایثارگران و جانبازان و یا معاونت ذیربط دریافت و در قسمت مورد نظر بارگذاری کنند


راه‌های ارتباطی

مرکز تماس

 شماره مرکز تماس: 42713000 (30 خط)

 شماره پیامک مرکز تماس: 500028180

 پست الکترونیکی مرکز تماس : cc@honarcredit.ir

 نشانی صندوق

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه ششم، پلاک ۱۳، ساختمان هنر

شماره نمابر (فکس) : ۸۸۷۳۰۶۸۸ ; صندوق پستی : ۱۵۸۶۸۵۶۱۱۱

پست الکترونیک : info@honarcredit.ir

پست الکترونیک روابط عمومی : pr@honarcredit.ir

با ما در شبکه‌های اجتماعی